Akaryakıtta tavan fiyat kaçınılmaz oldu

Akaryakıtta tavan fiyat kaçınılmaz oldu.13297
  • Giriş : 20.06.2009 / 09:09:00

Akaryakıtçılara fiyat indirmeleri için tanınan süre bugün doluyor. Benzin fiyatı 20 günde düşmek yerine 2 kuruş artınca akaryakıtta tavan fiyat uygulaması kaçınılmaz oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) akaryakıt şirketlerine fiyatlarını düşürmeleri için tanıdığı 20 günlük süre bugün doluyor. EPDK'nın fiyatları indirin muhtırasını verdiği haziran ayı başından bu yana akaryakıtçıların fiyatları indirmek yerine zam yaptıkları görüldü.

Bu süre içerisinde benzin fiyatları 2 kuruş artarken, EPDK'nın gerçekçi indirimler olmaması halinde gelecek hafta perşembe günü toplanarak akaryakıtta tavan fiyat uygulamasına geçmesi bekleniyor. EPDK'nın haziran başındaki 'fiyatları indirin' muhtırasından önce akaryakıt şirketleri 31 Mayıs'ta benzin fiyatına 6 kuruş zam yaparak 3.18 liraya yükseltmişti. Muhtıradan sonra 8 Haziran'da akaryakıtçılar tekrar 5 kuruşluk zam yaptı. Daha sonra Ankara'da mesken tutan akaryakıtçılar çarşamba gecesi fiyatları 3 kuruş indirerek, 'EPDK ile anlaştık' havası yaratmaya çalıştılar. Bu indirim ise EPDK'yı tatmin etmedi. Son indirimle 3.20 liraya gerileyen benzin fiyatı, muhtıra öncesindeki fiyattan 2 kuruş daha yüksek.

4 KURUŞLUK İNDİRİM TEKLİFİ GELDİ

Akaryakıt dağıtım firmaları dün fiyat indirimlerine ilişkin tekliflerini EPDK'ya sundu. Reuters'a bilgi veren bir yetkili şirketlerin benzinde 4 kuruşluk indirim içeren tekliflerinin EPDK'ya ulaştığını belirterek 'Bunlar gelecek hafta perşembe günü yapılacak Kurul toplantısında değerlendirilecek' dedi. Yetkili, değerlendirmenin ardından tavan fiyat uygulanıp uygulanmayacağına karar verileceğini söyledi. EPDK uzmanları da 20 günlük süre içinde şirket bazında yapılan indirim ve zamlarla ilgili rapor hazırlayacak. Raporlar, önümüzdeki hafta yapılacak olan kurul toplantısına sunulacak. Eğer indirimler yeterli bulunmazsa, tavan fiyatı belirleme uygulamasına geçilecek ve şirketlere 600 bin lira ceza verilmesi gündeme gelecek.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*