Akaryakıtta usulsüzlük

Akaryakıtta usulsüzlük.10343
  • Giriş : 16.08.2008 / 12:28:00

Akaryakıt operasyonu’nun incelemelerinde son aşamaya gelindi. 90 akaryakıt şirketinin, işlemlerinde ve satışa sundukları akaryakıtta usulsüzlük tespit edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

MALİYE Bakanlığı koordinatörlüğünde martta gerçekleştirilen 'akaryakıt operasyonu'nun incelemelerinde son aşamaya gelindi. Aralarında dağıtım şirketlerinin de yer aldığı 90 akaryakıt şirketinin, işlemlerinde ve satışa sundukları akaryakıtta usulsüzlük tespit edildi. İnceleme sonucunda, akaryakıt şirketlerine 4-5 ayrı konuda ceza verilmesi planlanıyor. Cezanın, Enerji Denetleme ve Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) 2006 Eylül'ünde verdiği 1.6 milyar YTL'lik cezadan daha fazla olacağı belirtildi. Maliye Bakanlığı koordinatörlüğünde yürütülen, akaryakıt şirketleriyle ilgili denetim çalışması, EPDK ile birlikte yürütülüyor.

BİRDEN FAZLA CEZA

Operasyonun ardından, akaryakıt şirketleriyle ilgili olarak, verginin yanı sıra, marker oranı, standart dışı akaryakıt ve stoku bulundurma yükümlülüğü ile ilgili dört ayrı konuda inceleme başlatılmıştı. İncelemede ceza aşamasına geçildi. Cezalarla ilgili sürecin, eylülde tamamlanarak, şirketlere tebliğ edilmesi bekleniyor. Cezalar arasında, lisans iptali de olabileceği bildirildi. Şirketlere, eksik markerlı akaryakıt satışı yapmaktan, stok bulundurma yükümlülüğüne uymamaktan ve standart dışı akaryakıt satışı yapmaktan ceza kesilecek. Ayrıca, aynı şirketlerle ilgili Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörleri de vergi incelemesi yaptı. Bu kapsamda da, akaryakıt şirketlerine vergi cezası çıkarılacak. Bir şirkete, birden fazla konuda ceza verilecek.

HAPİS İSTEMİYLE DAVA

Standart dışı ve marker oranı düşük akaryakıt satan şirketler hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunulacak. Bu kapsamda şirket yöneticilerinin, hapis cezası istemiyle yargılanmalarının önü açılacak.

Marker'ın yüzde 50'si standartlara uygun değil

MALİYE Bakanlığı'nın yaklaşık 750 denetim elemanının katılımıyla gerçekleştirdiği akaryakıt operasyonunda, şirketlerin tanklarından alınan numunelerle ilgili TÜBİTAK sonuçları da geldi. TÜBİTAK, numuneleri, marker oranını ve standart dışı olup olmadığını inceledi. Yapılan incelemede numunelerin yaklaşık yüzde 50'sinde, marker oranının standartlara uymadığı belirlendi. Bununla ilgili raporlar da ayrıca değerlendirmeye tabi tutuldu.

Şirketler borcunu takside bağlatmıştı

ENERJİ Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) 28 akaryakıt dağıtım şirketine 2006 yılının Eylül ayı başında kestiği 1.6 milyar YTL'lik para cezası büyük tartışmalara neden olmuştu. Şirketler söz konusu cezaların durdurulması için Danıştay'a gitmişlerdi. Danıştay 13. Dairesi başvuran şirketlerin cezalarının çok az bir kısmını durdurmuş. Büyük kısmının itirazlarını ise reddetmişti. Danıştay'ın aldığı karar üzerine akaryakıt dağıtım şirketleri cezayı taksitle ödeyebilmek için Maliye Bakanlığıína başvurmuş, Gelir İdaresi Başkanlığı da eşitlik ilkesinden hareketle tüm şirketlere azami olarak aynı sayıda taksit uygulama kararı almıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*