Akbank aleyhine ilk davalar açıldı

Akbank aleyhine ilk davalar açıldı.17098
  • Giriş : 03.12.2008 / 09:18:00
  • Güncelleme : 03.12.2008 / 20:51:11

Akbank'ın 14 Kasım Cuma günü işten attığı personeller mahkemeye başvurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Akbank'ın personel kıyımı gündemdeki yerini koruyor. 14 Kasım'da kapıdışarı edilen personel, bankayı mahkemeye vermeye başladı. Dün, Sirkeci'de bulunan İstanbul İş Mahkemesi'nde 10 kişilik ilk grubun davaları açıldı. Akbank'ta örgütlü Banksis Sendikası ise ilk davaları Perşembe günü açmaya hazırlanıyor.

Aktif büyüklükte Türkiye'nin en büyük ikinci özel bankası konumunda olan Akbank, giderek güven kaybediyor. Bu yılın ilk 9 ayında 1.5 milyar YTL kar açıklayan banka, 14 Kasım akşamı tam bir personel kıyımına girişti. Banka, işe yeni alınan ve emekliliği yaklaşan çalışanlarından oluşan 1000'i aşkın kişiyi işten çıkardı.

Av. Gülsüm Yetgin'in dün açtığı davalarda, haksız bir biçimde işten atılan personelin işe iade edilmeleri talep ediliyor. Av. Gülsüm Yetgin, 14 Kasım'da işten atılan personelin 15 Aralık'a kadar mutlaka dava açması gerektiğini aksi taktirde, bir aylık sürenin kaçırılmış olacağı uyarısı yaptı.

Personel kıyımı hukuksuzluklarla dolu

Akbank'ın 14 Kasım günü mesai bitiminde yaptığı personel kıyımı mahkemelik oldu. İstanbul Barosu'nu kayıtlı Av. Gülsüm Yetgin'in dün açtığı ilk grup davalar, bayram sonrası da devam edecek. Rotahaber'e konuşan Yetgin, işten atma sürecinin hukuksuzluklarla dolu olduğuna işaret etti. Bankanın 1000'i aşkın personeli işten atma operasyonunun toplu işten atma olduğunu hatırlatan Yetgin, işten atma eyleminin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bankalığı ile ilgili sendikaya bildirmesi zorunluluğu olduğunu hatırlatan, Yetgin, işten atılan personelin maddi -manevi bir dizi sorunla boğuştuğunu aktardı. İşten atılan kimi personelin bunalım yaşadığını söyleyen Yetkin, hemile olan, doğum izninde olan personelin de işten atıldığını söyledi. Mahkeme sürecinin, Yargıtay aşaması ile birlikte 3-4 ay sürebileceğini aktaran Yetgin, işten atıldıktan sonraki bir aylık sürenin kaçırılmaması uyarısı yaptı. 100'e yakın kişinin kendilerine başvurduğunu aktaran Yetkin, işe iade davası sonrası, kimi tazminat davalarının da açılacağını aktardı.

Dava açmak için 15 Aralık son tarih

Doğum iznine çıkması gereken personelin bir anda kapı dışarı edildiğini aktaran Yetgin, bu türden özel durumları olan personel için tazminat davalarının açılacağını aktardı. Av. Yetgin, kendilerine yapılan başvuruların, İstanbul'un yanı sıra, Çanakkale, Bursa, Adana, Sivas gibi ilerden geldiğini aktardı. Av. Gülsüm Yetgin, işten atılan Akbank personeline yönelik şu hususun altını çizdi: "İlle bize ulaşmak zorunda değiller; bulundukları yerlerde avukat aracılığı ile mutlaka işe iade davalarını açsınlar. Bu bir aylık süre kaçırılırsa, işe iade davası süre açısında kaçırılmış olur. O noktadan sonra yapılacak pek birşey de kalmaz".

Akbank, 14 Kasım'da giriştiği operasyonun ilk sonuçlarını kamuoyunda gizledi. Rotahaber ve Gazeteport'un ısrarlı yayınları sonrası banka İMKB'ye yaptığı ikinci açıklamada 613 kişinin işine son verdiğini itiraf etmişti. .

Sendika da Akbank'ı dava ediyor

Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası (Banksis) de Akbank Operasyonunu mahkemeye taşıyor. Rotahaber'in edindiği bilgiye göre, sendika ilk davaları perşembe günü açıyor.

İş kanununun 18. Maddesine aykırı olarak 1000 çalışanını topluca işten çıkaran işverenin haksız bu hareketine tepki gösteren Akbank çalışanları haklarının korunması için girişimlerine hız verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*