Akbank G.Müdürü: Politik istikrar ve reformlar çok önemli

Akbank G.Müdürü: Politik istikrar ve reformlar çok önemli.8453
  • Giriş : 01.04.2008 / 15:09:00

Zafer Kurtul, Türkiye'de ekonomik istikrar için politik istikrar ve reformların devam etmesinin son derece önemli olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, Türkiye'de ekonomik istikrar için politik istikrar ve reformların devam etmesinin son derece önemli olduğunu bildirdi.

Kurtul, Akbank Kurumsal Bankacılık ve Ak Yatırım'ın yeni dönem stratejilerinin anlatıldığı basın toplantısında yaptığı konuşmada, bankada yapılan görev değişimi çerçevesinde, Akbank Kurumsal Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ziya Akkurt'un Ak Yatırım Genel Müdürlüğüne, Bölüm Başkanı Cem Mengi'nin ise Akkurt'un yerine atandığını bildirdi.

Bu görev değişikliğiyle kurumsal bankacılık ile yatırım bankacılığı arasında sinerji yaratılacağını vurgulayan Kurtul, bu sayede bankanın önceliğinde yer alan vizyon ve hedefleri gerçekleştirmek istediklerini söyledi.

2007 sonunda 2 milyar 41 milyon YTL net kar elde eden bankanın geçen yıl kullandırdığı kredi miktarının 40 milyar YTL olduğunu, Akbank'ın sektörde en fazla kredi kullandıran banka unvanını koruduğunu belirten Kurtul, ''Akbank'ın çok sağlam, büyük bilançosu var. Ancak şunu da belirtmeliyim ki, en fazla kredi kullandırmak her zaman marifet değil. Bizim kredi olarak verdiğimiz para, esas itibariyle mevduat sahibinin parasıdır. Esas öncelik, her zaman mevduat sahibini korumak olmalıdır. Aktif kalitesinin sağlıklı olması önemli bir unsur. Dünyadaki kriz, aktif kalitesinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi'' şeklinde konuştu.

Akbank'ta toplam aktiflerin öz kaynakların 7 misli olduğunu, dünyanın önemli ticari bankalarında ise bu oranın 20 misli olduğunu belirten Kurtul, işlerin iyi gitmediği dönemlerde aktiflerdeki değer düşüşünün öz kaynakları erittiğini ifade etti.

Kurtul, Akbank'ın 10,6 milyar YTL'lik öz sermayesi bulunduğunu ve Basel II'ye göre yüzde 19'luk sermaye yeterlilik oranına sahip olduğunu kaydederek, ''Akbank'ın hedefi, reel sektörümüze daha fazla destek olmak, kredilerimizi sağlıklı büyütmektir. Akbank'ın kullandırdığı kredilerin üçte biri bireysel, üçte biri KOBİ ve üçte biri kurumsal kredilerden oluşmaktadır. Hedefimiz her sektörde, her üründe yüzde 20 pazar payına ulaşmaktır. Bu hedefimizi kurumsal bankacılıkta geçtik ve bu alandaki pazar payımız yüzde 25 civarında'' diye konuştu.

-''KREDİLERDE YÜZDE 25 BÜYÜME HEDEFLİYORUZ''-

Banka olarak her zaman sektörün üzerinde büyümek istediklerini vurgulayan Kurtul, kredilerde sektör ortalaması olan yüzde 20'nin 5 puan üstünde yüzde 25 civarında bir büyüme oranı hedeflediklerini bildirdi.

Zafer Kurtul, Akbank'ın karlılık içinde büyüme hedefi bulunduğunu, reel sektörü ve yatırımları daha fazla desteklemek istediğini ifade ederek, bu noktada, kurumsal bankacılığın geleceğini yatırım bankacılığında gördüklerini, politik ve ekonomik istikrar ile reformların devam etmesinin bu alanda gelecekte güçlü potansiyel yaratacağını vurguladı.

Kurumsal bankacılıkta problemli kredi oranının ''yüzde 0'' olduğunun altını çizen Kurtul, yıllık cirosu 85 milyon YTL'nin üzerindeki müşterilerden oluşan kurumsal alanda 2 binin üzerinde müşteriye sahip olduklarını, kurumsal bankacılıkta müşterilerinin ileriye dönük büyüme stratejilerinde yer almayı istediklerini kaydetti.

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kurtul, YTL cinsi kredilendirmeye ilişkin bir soru üzerine bankaların toplam kredilerinde YTL kredileri payının yüzde 65 civarında olduğunu, Akbank'ın da aynı orana sahip olduğunu belirterek, 2008'de likidite yönetiminin en önemli konuyu oluşturduğunu söyledi.

Uzun vadeli YTL kredilerini fonlamak için yurt dışından swap yapıldığına değinen Kurtul, 2008'de yurt dışındaki swap piyasasında likidite darlığı nedeniyle bunun biraz daha zorlaşacağını ifade etti.

Kurtul, sendikasyon kredilerinde bu yıl bir sorun görmediğini, ancak fiyatlandırmalarda sorun yaşanabileceğini aktardı.

Bu yılın ilk 3 ayında kredilerde ''fena olmayan'' bir büyüme yaşandığını, konut kredilerinde ilk 3 ayda yıllık bazda yüzde 35'lik bir büyüme kaydedildiğini belirten Kurtul, önümüzdeki dönemde sektörün toplamında kredilerde yüzde 20'lik bir büyüme öngördüklerini bildirdi.

-''KIRILGAN SAYILABİLECEK NOKTALAR VAR''-

AK Parti hakkındaki kapatma davası süreciyle başlayan siyasi gerginliğin ekonomiye ve piyasalara olan etkisine yönelik bir soru üzerine de Kurtul, şöyle konuştu:

''Ülkemizde ekonomik istikrarın sağlanması için politik istikrar, reformların devam etmesi son derece önemli. Çünkü bugüne kadar yapılan reformlara rağmen yine de kırılgan sayılabilecek noktalar var. Bunlardan biri iç borcun milli hasılaya oranının hala yüksek olması, ikincisi cari açık, reel faizlerin yüksek olması da önemli bir unsur. Bütün bunların daha olumlu bir tabloya dönüşmesi için, reformların ve politik istikrarın devam etmesi gerekiyor.''

Özelleştirmelere ilişkin bir soru üzerine de Kurtul, özelleştirmelerin devamının da yine politik istikrara bağlı olduğunu söyledi.

Zafer Kurtul, ''AK Parti'nin kapatılması davası özelleştirmeleri olumsuz etkilemez mi?'' sorusuna ise, bunu söylemek için henüz erken olduğunu belirterek, ''Biz hep olumlu düşünüyoruz. Ülkemizde bir politik istikrarsızlık yaşamamayı ümit ediyoruz. Bu takdirde özelleştirme hedeflerinde sapma olmayacaktır. Otoritelerde reformların devamlılığı konusunda bir kararlılık var'' yanıtını verdi.

-''FAİZ ORANLARINDAKİ DÜŞÜŞ TRENDİ DEVAM EDER''-

YTL kredilerin faizlerini belirleyen unsurların iç borç, bütçe dengeleri, Merkez Bankasının günlük faizleri ile enflasyondaki gelişme olduğuna dikkat çeken Kurtul, büyümenin durmasının enflasyonu düşürücü etki yapacağını, dolayısıyla 2008 yılında politik istikrarın devam edeceği varsayımıyla faiz oranlarındaki düşüş trendinin devam edeceğini düşündüklerini aktardı. Kurtul, ayrıca yıl sonu Merkez Bankası günlük faiz oranlarındaki yüzde 14,25'lik tahminlerinin gerçekleşmesini beklediklerini söyledi.

İç piyasalarda yaşanan hareketliliğe ilişkin başka bir soru üzerine de Kurtul, global çalkantılar ile mutlaka bir miktar etkisi olan içteki siyasi olaylara rağmen kurdaki dalgalanmanın normal boyutlarda olduğunu, Türkiye'deki güçlü ekonomik altyapıya, gerçekleştirilen reformların olumlu etki yaptığını kaydetti.

Kurtul, kurdaki bir miktar düzeltmenin ihracatın desteklenmesi açısından olumlu katkı yapacağını ifade ederek, ''Dalgalanmada hem yurt dışı, hem yurt içinin etkili olduğunu söyleyebiliriz. Ancak yüzde 60-70'i yurt dışı kaynaklı diyebiliriz'' şeklinde konuştu.

-''MERKEZ BANKASININ YAKLAŞIMI ÇOK DOĞRU''-

Zafer Kurtul, bir gazetecinin, Merkez Bankasının yaklaşımı ile ilgili sorusu üzerine, büyümenin önem taşıdığını, gelişen ve genç nüfusa sahip Türkiye'de en kritik konunun istihdam yaratmak olduğunu belirterek, ''İstihdam yaratmak da büyümekle mümkün. Büyüme potansiyelimiz var. Büyümeyi devam ettirmemiz çok önemli. Ama sağlıklı büyüme... Büyümenin devamında faiz oranları çok önemli. Büyüme, krediyle destekleniyor. Kredilerin yüzde 65'i YTL... Bütün bireysel, küçük işletme kredileri YTL. Kredi faizlerinin büyümeye etkisi Türkiye'de çok önemli. Dolayısıyla Merkez Bankasının bu yaklaşımı çok doğru'' görüşünü aktardı.

Kredi kartları aidatıyla ilgili bir soru üzerine de Kurtul, şunları kaydetti:

''Biz serbest piyasaya, rekabete inanıyor muyuz? Serbest piyasada fiyat kontrolü yapmak, serbest piyasa ekonomisiyle kesinlikle bağdaşmıyor. Bizler bankalar olarak kredi kartı ürünlerimizi geliştirmek istiyoruz. Bunun için ciddi operasyonel giderlerimiz var, önemli yatırımlar yapıyoruz. Bundan komisyon almamak, bu ürünü bedava müşterilerimize kullandırmak, bankanın faaliyetleri, giderleri karşılaması ve işlerin rasyonel olması açısından son derece önemli. Ümit ediyorum ki, Tüketici Koruma Yasasında bu konu düzeltilir. Kredi kartı piyasası bankaların rekabet ettiği piyasa. Rekabetin olduğu serbest piyasada fiyatı arz ve talebin belirlemesi lazım. Fiyata müdahale, hiçbir olumlu sonuç vermeyecektir.''

Kurtul, aksi takdirde bankaların böyle bir ürüne yeterince yatırım yapamayacağını ve doğru risk yönetimi gerçekleştiremeyeceklerini söyledi.

Bu konuda bir girişimleri olup olmayacağı sorusuna ise Kurtul, ''Tabii mutlaka... Bankalar Birliği olarak girişimlerimiz oluyor'' yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious