Akbank: YTL değerini bumuştur

Akbank: YTL değerini bumuştur.17098
  • Giriş : 30.10.2008 / 20:37:00

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, ''Güçlü YTL, dalgalanmanın ardından sağlıklı bir seviyeye geldi diyebiliriz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dinçer, Dünya Ekonomik Forumu Asya-Avrupa Toplantıları çerçevesinde düzenlenen panelde bir konuşma yaptı. Küresel ekonomik krizin Türkiye ekonomisi üzerine etkilerini değerlendiren Dinçer, ekonomik büyümenin yavaşlayacağını, özellikle AB'ye yönelik ihracatın olumsuz etkileneceğini söyledi.

Kriz nedeniyle doğrudan yabancı sermayenin Türkiye'ye yatırım konusunda daha az iştaha sahip olacağını belirten Dinçer, Türkiye'nin coğrafi konumu nedeniyle çevre ülkelere ihracatta çeşitlemeye gidebileceğini, bu ülkelere yönelebileceğini kaydetti.

Türkiye ekonomisinin son derece canlı bir ekonomi olduğunu vurgulayan Dinçer, ''Bir kaç ay zor dönem geçirebiliriz. Döviz fiyatlarında son dönemde görülen dalgalanma ardından, güçlü YTL şimdi daha sağlıklı bir yapıya geldi diyebiliriz'' dedi.

Türk toplumunda dolardan vazgeçme konusunda bir eğilim gördüklerini belirten Dinçer, yabancı paradan YTL'ye geçildiğinde uzun vadede çok sağlıklı bir durumun ortaya çıkacağını söyledi.

Dinçer, bütün dünyada ekonomik yavaşlama olması nedeniyle petrol fiyatlarının gerilediğini, bunun cari açık ve enflasyon üzerinde olumlu etki yaratacağını belirtti.

FERİT ŞAHENK

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk de küresel yavaşlamanın ne ilk ne de son olacağını söyledi.

Geçmişte küresel krizin genellikle gelişmekte olan ülkelerden çıktığına, ilk kez gelişmiş ülkeden böyle bir krizin başladığına işaret eden Şahenk, bu krizin Türkiye ekonomisine de etkileyeceğini, ekonomide yavaşlama görüleceğini belirterek, şöyle devam etti:

''Türkiye'de 2001 krizi ardından yapılan radikal yapılanma ve özellikle bankacılık sektöründe yapılan değişiklikler, oluşturulan kurullar, Merkez Bankasının bağımsızlığının sağlanmasının ardından finansal sektör daha sağlıklı bir yapıya kavuştu. Son 5 yıl içinde ortalama yüzde 7 büyüme sağlandı. Türkiye'nin geleceğini finanse ettik. Ekonomik yavaşlamanın, gelişmekte olan ülkelere etkisi kendi gerçekliği içinde farklı olacaktır. Şirketlerin bilanço riskleri açısından Türkiye bundan muaf değildir. Ama Türkiye, en sağlıklı bilançoya sahip ülkeler arasındadır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*