Akbank'a krize inat 600 milyon $ kredi

Akbank'a krize inat 600 milyon $ kredi.17098
  • Giriş : 19.12.2008 / 21:13:00

Akbank, ABD Doları ve Avro cinsinden olmak üzere 2 ayrı kredi diliminden oluşan 600 milyon dolar karşılığı sendikasyon kredisi sağladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Akbank'tan yapılan açıklamada, bankanın, bu yıl sağladığı toplamı 2 milyar doları bulan sendikasyon kredisiyle sektör lideri olduğu vurgulandı.

Akbank'ın bugün sağladığı 2 ayrı kredi diliminden oluşan 600 milyon dolar karşılığı bir sendikasyon kredisinin, vadesi 1 yıl, toplam maliyeti ise Libor 200 baz puan olduğu kaydedildi.

Bu kredi ve ağustos ayında alınan 1 milyar Avro tutarındaki sendikasyon kredisiyle birlikte Akbank'ın 2008 yılında uluslararası piyasalardan sağladığı toplam sendikasyon kredisi miktarının 2 milyar dolara ulaştığına işaret edilen açıklamada, Türk bankalarının yılbaşından bugüne dek sağladıkları sendikasyon kredilerinin toplamda yaklaşık 8,35 milyar dolara ulaşırken, Akbank'ın bu kredilerdeki payının yüzde 24'e çıktığı belirtildi.

Sendikasyona ilişkin değerlendirmede bulunan Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, alınan sendikasyon kredisinin, yalnızca Akbank'a değil Türkiye'ye de duyulan güvenin önemli bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Kurtul, şunları kaydetti:

''Akbank ve Türkiye için bu kredi büyük önem taşıyor. Çünkü, tüm dünyada etkisini gösteren ekonomik dalgalanmada Akbank'ın sağladığı bu kredi, gerek Akbank gerekse Türkiye'ye duyulan güvenin belirgin bir işaretidir. Sendikasyon kredileriyle bu yıl sağladığımız kaynağın tamamı, müşterilerilerimizin yanında olma temel misyonumuz çerçevesinde, önümüzdeki dönemde, reel sektörün artan finansman ihtiyaçlarının karşılanması için kullandırılacaktır.''

Akbank Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hülya Kefeli de içinde bulunulan global ekonomik kriz koşullarına karşın söz konusu sendikasyon kredisinin Akbank'ın güçlü muhabir banka ilişkileri ve dış ticaretteki lider konumu sayesinde sağlandığına dikkati çekti.

Kefeli, bu rakamın, özellikle bu dönemde çok önemli bir tutar olduğuna işaret ederek, Akbank'ın son 2 sendikasyonda olduğu gibi bu işlemi de bankanın kendisinin koordine ettiğini bildirdi.

Akbank, 2008 yılında bu krediyle birlikte 1 milyar Avro sendikasyon, 250 milyon Avro 10 yıl vadeli seküritizasyon, KfW Kalkınma Bankası'ndan 4 yıl vadeli 77 milyon Avro ve Fransız Kalkınma Ajansı'nın yan kuruluşu Proparco'dan da 10 yıl vadeli 50 milyon Avro tutarında kredi sağladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*