Akbank'ın ortağı kamulaştırılacak iddiası

Akbank'ın ortağı kamulaştırılacak iddiası.17098
  • Giriş : 20.02.2009 / 22:59:00

Citigroup hisseleri yüzde 5.2 değer yitirirken, Bank of America yüzde 5.9 düştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bugün uluslararası piyasalarda işlem yapan borsacılar arasında konuşulan Citigroup ve Bank of America'ya el konulacağı söylentileri, zaten keyifsiz olan piyasalara bir darbe daha vurdu. Citigroup hisseleri yüzde 5.2 değer yitirirken, Bank of America yüzde 5.9 düştü.

Avrupa borsalarında da finans sektörü öderliğinde bir düşüş yaşanıyor. Almanya'da DAX yüzde 4 değer yitirirken, Fransa ve İngiltere borsalarındaki kayıp da yüzde 3'ün üzerine çıktı.

İMKB DE OLUMSUZ ETKİLENİYOR

Yurtdışındaki gelişmeler içeride de etkili oluyor. Güne düşüşle başlayan İMKB'de kayıp artrakne, endeks ikinci seansın ortalarına gelinirken yüzde 3.6 değer yitirdi ve 23 bin 500 bölgesine geriledi. Dolar kuru ise hem yurtdışındaki olumsuz havadan hem de içeride Merkez Bankası'nın yaptığı 1.5 puanlık faiz indiriminden olumsuz etkilendi. Güne 1.70'in üzerinde başlayan dolar bir süre bu seviyelerde oyalanmaının ardından borsalardaki düşüşle tekrar hareketlendi ve 1.71'e dayandı.

Dolar son üç ayı en yüksek seviyesinde hareket ediyor.

Anglo American Plc'den Bridgestone'a şirketlerin sonuçları resesyonun derinleştiğine işaret ederken Avrupa hisseleri özellikle bankaların ve madencilik hisselerinin kötü performansına bağlı olarak düştü. Bankalar yine satışta ön sıralardaydı, BNP Paribas %5.2 inerken Societe Generale %5.7 geriledi ve UBS hisseleri %7.5 düşüş gösterdi.

Temmettüsünü ve hisse geri alımlarını askıya alan maden şirketi Anglo American %12 geriledi. Dünyanın en büyük lastik üreticisi karının bu yıl %71 düşeceğini söyledikten sonra %7.4 düştü.

Cuma günkü veriler Fransa'nın ekonomik yavaşlamasının Şubat'ta derinleştiğine işaret etti, hizmet sektörü için imalat endeksi rekor düşüğe geriledi. Almanya'da da durum aynı, hizmet sektörü imalat endeksi rekor düşüklerde.

Vadeli kontratlar ABD borsalarının % 1,5'in üzerinde satışlarla açıldığını gösteriyor

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*