Akbank'tan çıkarılanların isimleri

Akbank'tan çıkarılanların isimleri.17098
  • Giriş : 22.11.2008 / 18:22:00
  • Güncelleme : 22.11.2008 / 18:25:26

Akbank'ın geçen hafta bugün yaptığı personel kıyımı gündemdeki yerini koruyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Akbank'tan 1000 personelin işine son verilmesi operasyonunun üzerinden bir hafta geçti. Banka işten atma olayını net bir dille kabul etmedi. Salı günü İMKB'ye yaptığı açıklamada, bini aşkın kişinin işten çıkarılma olayın net bir dille kabul etmese de Rotahaber'in haberleri sonrası durumlarını bildiren işten çıkarılan Akbank personeli uğradıkları haksızlığı dile getirdi.

Akbank'ın daha çok yeni giren personel ve emekliliği yaklaşmış personeline yönelik operasyonundan sonra ikinci büyük operasyon ise bankanın üst yönetimine yönelik yapıldı.

Bankanın üç üst düzey yöneticisinin görevlerine Salı akşam iş bitiminde son verildi.

Perakende Kredilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Halit Yıldız, İnsan Kaynaklarından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Esra Bozkurt ve Bireysel Bankacılık Bölüm Başkanı Cem Muratoğlu ile yollarını ayıran Akbank Yönetimi, İMKB'ye işten çıkartmaların doğru olmadığı yönünde açkılama yapmıştı.

Akbank'tan Borsaya gönderilen açıklamada, insan kaynakları fonksiyonlarının İnsan Kaynakları ve Destek Genel Müdür Yardımcısı Zeki Tuncay'a, bireysel bankacılık fonksiyonlarının Bireysel ve Şirket Bankacılığı Genel Müdür Yardımcı Galip Tözge'ye, perakende krediler fonksiyonlarının ise Krediler Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Fuat Ayla'ya bağlanmasının uygun bulunduğu bildirilmişti.

Halit Yıldız, Akbank'a Nisan 2004 tarihinde Perakande Kredilerinden sorumlu Bölüm Başkanı olarak katılmıştı. Haziran 2007 tarihinde Perakande Krediler Onay'dan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak atanan Yıldız, Akbank' a katılmadan önce Pamukbank'ta çeşitli yönetici pozisyonlarında görev almıştı. 2001 yılı Eylül ayından bu yana Akbank'ta Bireysel Bankacılık Bölüm Başkanı olan Cem Muratoğlu, Ağustos 2008 tarihinden itibaren Bireysel Bankacılık'tan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmıştı.

Esra Bozkurt, Akbank'a Mart 2004 tarihinde İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev almaktaydı.

Akbank'ın ilk operasyonunda nasibini alan personel ise seslerini duyurma çabasında. Rotahaber'in edindiği ilk listede Akbank'tan atılan isimlerin bazıları yer alıyor.

Akbank'tan işten atılanlardan bazılarının isimleri:
Özlem Kurtuluş

Necmi Çevirgen

Özlem Göktaş

Gülşah Öncü

Esra Abacı

Duygu Şahin

Yeliz Tepeoğlu

Kıvanç Yardımcı

Ayşe Hoşaflıoğlu

Bülent Karaca

Tolga Gökemre

Tülay Çekirge

Seçil Yıldırım

Erdal Yavuz

Canan Alten

Şule Dalgıç

Melek Yılmaz

Eda Güler

Selda Bilgin

Yüksel Gülnar

Arzu Yılmaz

Gülnar Tunay

Yeliz Tepeoğlu

Ülker Kaymaz

Ferhat Aydın

Cuma operasyonu mahkemelik oluyor

Bu arada Akbank'ın personel kıyımına karşı Banka ve Sigorta işçileri Sendika'sı BANKSİS de harekete geçmiş durumda. BANKSİS, Akbank'ın toplu işten çıkarma operasyonunu mahkemeye taşıyor.

Zira İş Kanunu'nun 18. maddesine göre 1000 çalışanı topluca işten atma opersayonu dava konusu. Çalışanlar İş Yasası'nın 20. Maddesine göre topluca iş mahkemesine başvurarak "İşe iadelerini talep edeceklerini" açıkladılar.

İşten çıkarılan Akbank çalışanlarının bağlı olduğu Banksis Sendikası Genel Başkanı Semih ÖZEN "mahkemeye müracaat için Türkiye çapında işten çıkarılanların avukata yetki belgesi vermeleri için gerekli çalışmalar başlamıştır. Yetki belgeleri alındıktan sonra Mahkemeye başvuru olacaktır. İşten çıkarmalar yasaya aykırıdır, etik değildir" açıklamasında bulundu.

Üç yönetici neden atıldı?
Akbank'ta en son üç yöneticinin görevden alınması operasyonu ise 1000 kişinin işten çıkarılması operasyonu ile ilgili öne sürülüyor. Banka üst yönetimine yönelik operasyonun tepkileri azaltmak için yapıldığı öne sürüldü.

ROTAHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*