Akbank'tan yeni kredi kartı

  • Giriş : 01.03.2007 / 00:00:00

Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, 2002 yılında yüzde 8,9 olan kredi kartları ciro pazar paylarının 2006 sonunda yüzde 14'ü aştığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Akbank'ın uçuş mili veren yeni kredi kartı Wings'in tanıtım toplantısında konuşan Kurtul, müşteri ihtiyaçlarına ve beklentilerine yönelik çözümler yaratma çabaları dahilinde geliştirdikleri ürünlerden bahsederek, ihtiyaç kredilerinin yüzde 12'sini cep krediden, yüzde 6'sını ise web krediden verdiklerini kaydetti.

Kurtul, kredi kartı pazarında Axess'le önemli bir büyüme kaydettiklerini belirterek, ''Yola çıktığımız 2002 yılında yüzde 8,9 olan kredi kartları ciro pazar payımız her yıl yüksek oranlarda büyüdü ve 2006 sonunda pazar payımız yüzde 14'ü aştı'' dedi.

Zafer Kurtul, 2002 yılında piyasaya sundukları Axess ile bugüne kadar çip paranın yanı sıra 325 bin bedava bilet verdiklerini ifade ederek, müşterilerin mil kazanmaya yönelik talepleri nedeniyle yeni Wings kredi kartını yarattıklarını söyledi.
''Banka olarak ülkenin geleceği ile ilgili çok heyecan duyuyoruz'' diyen Kurtul, bankalarının geleceği için de büyük heyecan duyduklarını dile getirdi.

Akbank Perakende Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Binbaşgil ise Wings kredi kartı hakkında bilgi vererek, bu kartla istenilen hava yoluyla ve kontenjan sınırı olmadan uçma imkanı sunulduğunu belirtti.

Ayrıca bedava uçak bileti alanların alan vergisi de ödemeyeceğini kaydeden Binbaşgil, kartın, Wings ve Wings Black olarak iki farklı kesime hitap edecek şekilde hazırlandığını açıkladı.

Binbaşgil, yılın ilk 2 ayında kredilerin seyrinde bir değişiklik olup olmadığı yönündeki soru üzerine Türkiye'de genel olarak yılbaşı öncesi alışverişlerin artma, yılbaşında bir süre azaldıktan sonra normale dönme eğilimi içinde olduğunu kaydederek, bu sene de geçen senelere paralel bir gelişme gözlemlendiğini söyledi.

Kart ücreti konusunda son dönemde yaşanan tartışmaların hatırlatılması üzerine Binbaşgil, şu anda alınan ücretlerin de aslında maliyetleri karşılamayacağını, burada bankaların bir miktar sübvansiyon uyguladığını belirtti.

Toplantı sonunda soruları yanıtlayan Akbank Kredi Kartları Bölüm Başkanı Mine Könüman da Wings ile bu yıl sonuna kadar yaklaşık 150 bin müşteriye ulaşmayı planladıklarını ve Wings Black müşterilerinin bu sayının yüzde 20'sini oluşturmasını beklediklerini söyledi.

Sürekli seyahat eden 400-500 bin kişilik bir müşteri grubuna hitap etmeyi amaçladıklarını kaydeden Könüman, kart ücretinin Wings için 50 YTL, Wings Black için ise 90 YTL olacağını aktardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious