Akbil kalkıyor

Akbil kalkıyor.9073
  • Giriş : 10.12.2006 / 00:00:00

Artık otobüslerde akbil yerine kredi kartı kullanılacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul'da artık vatandaşlar otobüslere, metroya ve deniz otobüslerine kredi kartı ile binecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Vakıfbank ile anlaşarak şu anda kullanılan akbil sistemini kaldırıyor. Bunun yerine Vakıfbank, vatandaşlara birer kredi kartı verecek. Vatandaşlar ay içinde kullandıkları otobüs, metro ve deniz otobüsleri ücretini aynı alışverişte olduğu gibi ay sonunda ödeyecek. Benzer sistem bu anda otoyol ve köprü geçişlerinde kullanılan KGS kartlarında uygulanıyor. Uygulama önce belediye otobüslerinde başlayacak. Ardından metro ve deniz otobüsleriyle entegre olacak. Aynı kartın doğalgaz için kullanılması da gündemde. Buna göre kredi yüklenen kart ile artık doğalgaz faturası ödenmeyecek. Ya baştan parası ödenerek alınacak kredi karşılığı
kadar doğalgaz kullanılacak ya da kullanılan doğalgaz miktarı kadar borç ay sonunda kredi kartına yüklecek. Böylece vatandaşlar artık fatura ödemek zorunda da kalmayacak.

BANKA KARTINA BENZEYECEK

Banka kartları ikiye ayıracak. Buna göre talep eden herkese önce para yüklenip sonra yüklenen paranın harcanmasını sağlayacak banka kartı benzeri kartlar verilecek. İkinci karti ise kredi kartı özellikleri taşıyacak. Banka kredi alabilecek niteliklere sahip olan vatandaşlara bu kartları verecek. Vatandaş kartı başlangıçta para yüklemeden istediği kadar kullanacak, hesap kesim tarihinde de ücretini toptan ödeyecek. Kartlar aynı karayollarında otomatik geçişlerde kullanılan OGS ve KGS gibi gösterildiğinde elektronik olarak okunacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious