Akçakale Sınır Kapısı yakında açılacak

  • Giriş : 12.04.2007 / 00:00:00

Akçakale Gümrük Sahası ile Suriye Gümrük Sahası arasında kalan 7 dönümlük alandaki mayınlar temizleniyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şanlıurfa'nın Akçakale Gümrük Sahası ile Suriye Gümrük Sahası arasında kalan 7 dönümlük alanda, Elazığ'dan gelen mayın temizleme bölüğü tarafından arazi taraması yapılmaya başlandı. Tespit çalışmalarının ardından arazi mayınlardan temizlenecek ve Akçakale Sınır Kapısı faaliyete geçecek.

Mayın temizleme çalışmasını yerinde inceleyen Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan, Akçakale Sınır Kapısı'nın birinci sınıf sınır kapısı olarak Bakanlar Kurulu'nca tespit edilmesinin ardından yoğun bir çalışma başlattıklarını söyledi. Şanlıurfa Valiliği, İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Gümrük Müsteşarlığı ve Maliye Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde Elazığ'dan mayın temizleme bölüğünün 2 Nisan'da bölgeye gelerek mayın tespit çalışmasına başladığını anlatan Vali Yavaşcan, "Şu anda Şanlıurfa'ya ait gümrük binaları bitirilmiş durumda. Suriye ile Türkiye gümrük kapısı arasındaki yolun mayınlı sahadan temizlenmesi gerekiyordu. Tespitin ardından mayınlar kontrollü olarak patlatılacak. En fazla 2- 3 ay içersinde bitirilmesi hedefleniyor. Bu mayınlı sahanın tamamen temizlenmesine müteakip, iki gümrük kapısı arasında bulunan yol asfaltlanarak, açılışa hazır hale gelecektir. Akçakale Gümrük Kapısı'nın açılmasıyla birlikte Şanlıurfa ekonomisine ciddi kazançlar getireceğini ümit ediyorum" dedi.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Demirkol ise gümrük binalarının hazır hale getirildiği sınırda, mayınlı arazi nedeniyle kapının açılamadığını söyledi. Demirkol, Habur Sınır Kapısı'nın yetersiz kaldığına dikkat çekerek, Akçakale Sınır Kapısı'nın geçişlerde büyük bir kolaylığı beraberinde getireceğini vurguladı. Akçakale Ziraat Odası Başkanı Hamet Topdemir de sınır kapısının açılmasıyla birlikte büyük bir canlılık oluşacağını ve bundan ilçelerine ve Şanlıurfa'ya önemli katkılar sağlanacağını ifade etti. Sınır kapısının daha güvenli olduğu için herkesin tercih edeceğini belirten Topdemir, şöyle konuştu:

"Sınır kapısıyla birlikte, ürettiğimiz ürünlerin pazarlanması daha iyi olacak. Burası aynı zamanda Habur'dan bin kat daha iyi olacak. Habur tehlikeli ve terör bölgesi. Özellikle sınırı geçip Irak'ın Zaho kentini geçtikten sonra can güvenliği yok. Buradan Katar'a, Suudi Arabistan'a kadar güvenli bir yol. Ama Habur Kapısı'nda Zaho'yu geçtikten sonra can güvenliği kalmıyor. Burası sakin, temiz ve güvenlikli. Biz sınır kapısındaki mayınlar temizlendikten sonra, bölgedeki bütün mayınlı arazilerin temizlenip çiftçilere verilmesini istiyoruz."

Akçakale Kaymakamlığı ise mayın temizleme çalışmaları nedeniyle halkı bazı konularda uyardı. Mayın temizlenen bölgeye araç ve yaya trafiğine kapatılırken, vatandaşların bu alanlara girmemesi için belediye hoparlöründen sık sık duyuru yapılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious