Akçakoca'da doğalgaz karaya ulaştı

  • Giriş : 30.03.2007 / 00:00:00

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Toreador ve Stratic şirketleri ortaklığında gerçekleştirilen çalışmalarda Düzce’nin Akçakoca İlçesi’nin 9 mil açığında bulunan doğalgaz karaya ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Test yakışlarına başlanırken, doğalgazın birkaç gün içinde Botaş’a ait borulara basılacağı bildirildi.

Haziran 2004’te başlayan çalışmalar kapsamında bulunan doğalgazın üretime kazandırılmasına birkaç gün kaldı. Deniz altına döşenen 18 kilometrelik borularla Çayağzı Mevkii'ndeki tesislere taşınan doğalgazın test yakışına başlandı. Doğalgazın birkaç gün içinde Düzce’nin Demiraçma Mevkii'nde bulunan Botaş’a ait ulusal şebekeye ulaştırılacağı belirtildi. Üretime geçilirken, tesislerin resmi açılışının ise 17 Nisan'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapılacak.

TPAO yetkilileri, Akkaya ve Doğu Ayazlı üretim platformları kurulduğunu buradan günde 1,5 milyon metreküp doğalgaz elde edileceğini belirterek, “Akkaya üretim platformuna Akkaya- 1, Akkaya- 2 ve Akkaya- 3 kuyuları bağlanırken, Doğu Ayazlı üretim platformuna ise Doğu Ayazlı- 1 ve Doğu Ayazlı- 2 kuyuları bağlandı. 15 Nisan'da ise Ayazlı platformu kurulacak. Bu platforma da Ayazlı- 2 ve Ayazlı- 3 kuyuları bağlanacak. Bu kuyularla birlikte üretim 2 milyon metreküpe çıkacak” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious