Akciğer kanserinde yeni umut

  • Giriş : 26.10.2006 / 00:00:00

Amerikalı bilim adamları, geliştirdikleri yeni bir teknoloji ile akciğer kanseri olanlara umut olmaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"CT Taramaları" tekniğinin geliştirilmesi projesinin sahibi Dr. Claudia Henschke, bu yeni teknoloji ile "ölümlerin yüzde 80 oranında azalabileceğini" söylüyor. NewYork-Presbyterian/Weill Cornell Hastanesi uzmanları tarafından geliştirilen ve New England Journal of Medicine dergisinde yer alan araştırmaya göre, bu yeni teknoloji için gerçekleştirilen testlere yedi farklı ülkeden 31 bin kişi katılmış. Katılanlar arasında sigara içenler ve daha önce sigara içmiş olanlar bulunduğu gibi özellikle Japonya'dan hiç sigara içmemiş kişiler de katılmış.

New York Times gazetesinde de yer alan bu araştırmaya göre katılımcılara uygulanan "CT taraması" neticesinde 412'si ilk evresinde olmak üzere 484 akciğer kanseri tespit edilmiş. Araştırmacılar, kanser tespit ettikleri bu kişileri testlerden sonra 3 yıl boyunca izlemiş. Üç yılsonunda ise bu kişilerin birçoğunun hala hayatta olduğu belirtilmiş. Araştırmacılar, başlangıç seviyesinde akciğer kanseri tespit ettikleri kişilerin yüzde 80'den fazlasının 10 yıldan fazla yaşadığını tespit etmiş.

Bu yeni teknoloji, bilim dünyasında da yeni bir tartışma konusu oldu. Bazı uzmanlar ve hasta haklarını koruyan sivil gruplar, bu araştırmanın daha öncekilere göre çok büyük olması ve dikkatlice gerçekleştirilmiş olmasının testin sonuçlarının farklı görünmesine sebep olmuş olabileceğini savunuyor. Bazıları ise testte 'CT Taraması'nın faydalı olduğunu açıkça gösterecek karşılaştırma grupları olmadığını belirtiyor.

Akciğer kanseri hastalarının haklarını savunmak için kurulan Akciğer Kanseri Birliği Başkanı Laurie Fenton da raporun açıklanmasının ardından "Bu akciğer kanseri hastaları için önemli bir dönüm noktası" diye açıklama yaptı. Dr. Henschke'nin meslektaşı Dr. David Yankelevitz de erken teşhisin hayat kurtarabileceğini söylüyor. Akciğer kanserinin tarama açısından meme kanseri ile benzer olduğunu söyleyen Yankelevitz, "Tümör ufakken tedavi daha kolaydır ve daha iyi sonuçlar elde edilebilir" diyor.

Amerika'daki kanser grupları, testin kamuya açık hale getirilmesini teklif etmeleri ise şüpheli görünüyor. Bunun sebeplerinden birisi, Dr. Henschke'nin testine katılan herkesin CT Taramaları'ndan geçirilmiş olmasına rağmen, tarama yapılmamış bir karşılaştırma grubu olmayışı. Bu yüzden taramaların kanser hastalarının hayatlarını kurtarıp kurtarmadığı net değil.

Araştırmayı destekleyenlerden Chicago'daki Rush Üniversitesi Tıp Merkezi'nden Dr. James Mulshine, araştırmanın "mükemmel olmadığını" ve halen uygulanmakta olan testlerden daha fazla şey öğrenebilineceğini belirtiyor; ancak bu CT testlerindeki bulguların inandırıcı olduğunu kaydediyor. Test raporlarını "oldukça önemli" diye niteleyen Mulshine, sonuçların da "dikkate değer" olduğunu ifade ediyor.

Diğer kanserlerin sebep olduğu ölümlerin sayısı düşerken, akciğer kanserinde aynı düşüşün görülmemesi, bilim adamlarını uzun yıllar bu konuda bir şey yapılamayacağını düşünmeye itmişti. Akciğer kanseri bugün Amerika'da kanser ölümlerinin en ölümcülü olarak görülüyor. Amerika'da yılda 160 bin kişi akciğer kanserinden ölüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious