Akdağ: Güleryüzün mazereti olmaz!

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanı Akdağ, "Güler yüzlü hizmetin mazereti yok, sağlıkta zihniyet dönüşümü başlattık" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güler yüzlü hizmet vermeye engel mazeret olamayacağını belirten Bakan Akdağ, "Tüm mesele vatandaşımıza şefkatli ve güler yüzlü bir sağlık hizmeti sunmaktır. Kuşkusuz devlet bu hizmeti yaparken memurları vasıtasıyla yapıyor. Biz tüm birimlerimize defalarca bu ilkemizi ilettik. Sağlıktaki zihniyet dönüşümünü başlatmak adına ciddi adımlar atıtğımıza inanıyorum" dedi.

Bir dizi ziyaret ve toplantı için önceki gece Bursa'ya gelen Bakan Akdağ, bugün de sabah saatlerinde Bursa Valisi Nihat Canpolat'ı makamında ziyaret etti.

Ziyaret öncesi Bakan Akdağ'ın makam aracı, valilik binası yanındaki otobüs durağındaki belediye otobüsü nedeniyle valilik önüne gelemedi. Bakan Akdağ, aracından indi ve yürüyerek valiliğe geldi. Otobüs sürücüsüne ise trafik polisleri tepki gösterdi. Bakan Akdağ'ı kapıda karşılayan Vali Canpolat, Bursa'daki sağlık hizmetleri hakkında bilgi verdi.

Ülke genelindeki mevcut hastalerde acil servis ve yataklı bölümler olmak üzere baştan aşağıya yeni düzenlemelere gittiklerini kaydeden Sağlık Bakanı Akdağ, özellikle görüntüleme hizmetlerinde vatandaşları bekletmemeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Tüm hastanelere her hekime ayrı bir oda tahsis edilmesi yönünde talimat verdiklerini anlatan Bakan Akdağ, "Her hekime bir oda oluşturmak suretiyle vatandaşımızın hekimini seçme özgürülüğünü de temin etmek istiyoruz. Bu hususta kararlıyız kamunun bir hastanesine gelen vatandaşımız başka bir adres aramak zorunda kalmamalı. Açık konuşayım ben bir vatandaş olarak bir kamu hastanesine geldim ve baktım ki sıra var, beklemek zorunda kalacağım. Hizmeti almak için başka bir hastaneye gidip kamu hastanesinde verilen hizmeti orda alacağım. Bunu kabul etmiyoruz. Bu konudaki kararlılığımızı defalarca dile getirdik. Hep şöyle düşünüyorum; tüm mesele vatandaşımıza şefkatli güler yüzlü bir sağlık hizmeti sunmaktır. Kuşkusuz devlet bu hizmeti yaparken memurlarına yaptırıyor. Biz sonuçta vali de olsak kaymakam da olsak başhekim de olsak hemşire de olsak devletin memuruyuz. Devletin memuru olma hasebiyle vatandaşa bu hizmetleri vermeyi vazife olarak görmeliyiz. Hastalarımız ve yakınlarına mutlaka güler yüzlü hizmet verilmesini sağlayacağız. Bu hususta bir zihniyet dönüşümünü başlatmak adına ciddi adımlar attığımıza inanıyorum. Bunun mazereti yok. Yani 'şartlar şöyle de onun için güler yüzlü hizmet sunamıyoruz' şeklinde mazereti kabul etmiyoruz. Sağlık çalışanları da sağolsunlar bu yeni anlaşıyı, yeni dönemi benimsedi. Onlar bizi, biz onları iyi anlıyoruz" diye konuştu.

Orta ve uzun vadede mutlaka Bursa'da bir sağlık kampüsü yapmayı hedeflediklerini anlatan Sağlık Bakanı Akdağ, mevcut hastanelerde iyileştirmeler yapmak suretiyle zihniyet dönüşümüne devam edeceklerini söyledi.

Türkiye'de şehircilik açısından sağlık hizmetlerinin ihmal edildiğini belirten Bakan Akdağ, "Maalesef şehircilik Türkiye'mizde biraz sağlık ihmal edilerek gelmiş. Son yılları kastetmiyorum. Bu işi son 50 yıl böyle olmuş. Cumhuriyetten sonra güzel hasteneler yapmışız. Ama 1960'lardan sonra sağlık biraz yetim kalmış biz bu yetimliği ortadan kaldıracağız." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious