Akdağ: Kalp sağlığı politikamız değişiyor

  • Giriş : 12.08.2006 / 00:00:00


Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kalp krizinden meydana gelen ölümlerdeki artışı gündeme taşıyan Zaman’a teşekkür etti ve bakanlığının çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Trafik kazalarının azalmasının sonuç itibarıyla güzel bir şey olduğunu belirten Bakan Akdağ, “Trafik kazaları çok daha yüksek olsaydı bu daha kötü olurdu. Bütün gelişmiş ülkelerde ölüm nedenlerinin başında kalp ve damar hastalıkları ile kanser hastalıkları geliyor. Ancak bu hastalıklardan korunmak için yaşam standartlarımızı değiştirmemiz lazım.” dedi.

Ulusal kalp dernekleri ile çok ciddi bir çalışma yürüttüklerini ve ulusal kalp sağlığı dokümanı oluşturduklarını ifade eden Bakan Akdağ, “Bu doküman çerçevesinde çalışmalar devam ediyor. Onlarca bilim adamımız çalışma yürüttüler. Kalp sağlığı politikasının dokümanı oluştu.” dedi. Bu konuda vatandaşlarımıza önerilerde bulunmak istediğini ifade eden Akdağ, “Aslında alabileceğimiz tedbirler var. Bunlardan birincisi, sigara içmemeliyiz. Kanserden de korunmak için bu şart. İkincisi şişmanlamamalıyız ve kolesterolümüz yüksekse kontrol altında tutmalıyız. Bol bol sebze meyve yemeliyiz. Hareket etmeliyiz, merdiven çıkmalıyız. Aracımızı uzak yere bırakıp yürümeliyiz. Yürümeyi ihmal etmemeliyiz. Düzenli spor yapmalıyız. Yüksek tansiyonumuzun olup olmadığını kontrol etmeli, yüksekse gerekli tedbirleri almalıyız. Bunları yaparsak büyük ölçüde kendimizi korumuş oluruz.” dedi. Hastalığın sevindirici yönü olmayacağını; ancak Türkiye’nin artık 50 sene öncesinin, 30 sene öncesinin Türkiye’si olmadığını belirten Akdağ, eskiden veremden, bulaşıcı hastalıklardan hayatını kaybedenlerin sayısının çok daha yüksek olduğunu hatırlattı. Akdağ, “Bakanlığımız döneminde de bu hususta mesafeler aldık. Hizmete başladığımızda 10 bin olan sıtma vakası binin altına düşmüş olacak. Hizmet etmeye başladığımızda 7 bin olarak devraldığımız kızamıkta -ki bazen 20 binlere yükselir- bu yılın ilk altı ayında 25 vaka söz konusu. Yani çift sayıya indik.” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious