Akdağ: Savcılar süratli hareket etmeli

Akdağ: Savcılar süratli hareket etmeli.13634
  • Giriş : 16.06.2009 / 12:10:00

''Bu işle ilgili savcıların ve görevlilerin süratli hareket etmesi lazım. Konunun bir an önce sonuçlandırılması lazım''

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

NTV canlı yayınına katılan Akdağ, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, görüşme için Başbakanlık'ta bir araya geldiler. 'İrtica Eylem Planı' adı altında bir gerginlik var. Dün de Bakanlar Kurulu vardı, çeşitli açıklamalar yapıldı. Bugün bu görüşme bir şeyleri değiştirebilir mi, nasıl değerlendiriyorsunuz?'' şeklindeki soruya Akdağ, ''Doğrusu, ben bu görüşmeyle ilgili yorumda bulunursam yanlış olur. Sayın Başbakan ile Sayın Genelkurmay Başkanı arasındaki bir görüşme. Onlar gerekenleri açıklayacaktır' karşılığını verdi.

Kendisinin konu ile ilgili ancak genel bir açıklama yapabileceğini ifade eden Akdağ, şunları kaydetti:

''Bu ülkede demokrasiyi bütün organlarıyla, tam demokrasi ve koşulsuz demokrasi haline getiremezsek biz bir refah ülkesi haline gelemeyiz. Onun için bu meselelerde toplum farklı görüşlere sahip olabilir. Hatta bir takım yayın organlarının yaklaşımları olabilir, ama demokrasi olduğunda hepimizin el ele tutması, omuz omuza vermesi lazım. Çünkü hakikaten geleceğimizi şekillendirecek yönetim, tam demokrasidir. Bu olmazsa yarın biz çocuklarımıza güzel bir ülke bırakamayız. Müreffeh bir ülke bırakamayız. Onun için de böyle konularda herkesin çok hassas olması lazım. Bu işle ilgili savcıların ve görevlilerin süratli hareket etmesi lazım. Konunun bir an önce sonuçlandırılması lazım.''

''Genelkurmay Başkanı, 'Siz mi talimat verdiniz' şeklindeki bir soru için 'Böyle bir soruyu bile hakaret addederim' diyor. Bu hassasiyeti nasıl değerlendiriyorsunuz?'' yönündeki bir soru üzerine de Akdağ, ''Tabii ki Genelkurmay Başkanı'nın bu hassasiyeti demokrasiden yana bir tutumdur. O bahsettiğiniz soru-cevap zannediyorum bir köşe yazarının köşesinde vardı. Dolayısıyla, buna dayalı ben bir yorum yapamam, iki kişinin arasında geçen bir konuşmadır, ama elbette herkes gibi Genelkurmay Başkanı da Silahlı Kuvvetler mensupları da tam demokrasiden yana olmalı ve tavırlarını açıkça göstermeli, bu ülke için çok önemli'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*