Akdağ’dan ’Kırım Kongo’ açıklaması

  • Giriş : 27.06.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanı Akdağ, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı ile ilgiil bilimsel kurulun toplanacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 81 ilin sağlık müdürleri ve bulaşıcı hastalıklar şube müdürlerinin de hazır bulunduğu, verem savaş hizmetleri kapsamında 2003 yılından beri uygulanmakta olan ’Doğrudan Gözetimli Tedavi Stratejisi Yardımlaştırma Eğitimi Toplantısı’na katıldı. Girişte gazetecilerin ’Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı’ hakkındaki sorularını yanıtlayan Akdağ, 2000’li yılların başında söz konusu hastalığın insanlara kenelerden geçtiğinin bilinmediğini belirterek, "Yalnızca kanama ve ateşle seyreden bir hastalık ve bu hastalık sonucunda kaybedilen vatandaşları gördük 2003’de hastalığın adını koyduk etkenini belirledik" dedi.

Hastalığın özellikle yaz mevsiminde arttığını ve özel bir kene türüyle insanlara bulaştığını kaydeden Akdağ, Bakanlık’ta Perşembe günü konuyla ilgili bir toplantı yapılacağıı bildirdi. Akdağ, bilim adamlarının da katılacağı toplantı sonunda rakamlar ve yapılan çalışmalar hakkında kamuoyunun bilgilendirileceğini söyledi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın da konuyla ilgili çalışmalara devam ettiğini dile getiren Akdağ, ortada büyük bir salgının olmadığını ifade etti. Vaka sayısının geçtiğimiz yıllarda da 200 civarında olduğunu ve bunların yüzde 5’inin hayatını kaybettiğini dile getiren Akdağ, şöyle devam etti, "Önemli nokta şu, erken teşhisle yapılan destekleyici tedavi hayat kurtarmaktadır. Şimdi biz belli hastanelerimizi seçtik. Burada uzmanlarımız hastalığın tedavisiyle ilgili düzenli bir tedavi planı oluşturdular. Bütün hastalarımız bu şekilde tedavi edilmektedir."

Bakan Akdağ vatandaşlara hastalıktan korunmak için de bazı önerilerde bulunarak kırsal kesimde çıplak ayakla yere basılmaması gerektiğini, vatandaşların vücutlarını örtebildikleri kısımlarını örtmesi gerektiğini kaydetti. Akdağ, hayvancılıkla uğraşanlarında paçalarını çoraplarının yada çizmelerinin içine sokması gerektiğini dile getirdi. Akdağ, "Vatandaşlar keneyi vücutlarından kendi başlarına çıkartmaya çalışmamalı böylelikle virüs vücuda kolaylaylıkla giriyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious