Akdağ'dan ücretsiz tedavi müjdesi

Akdağ'dan ücretsiz tedavi müjdesi.11110
  • Giriş : 17.10.2008 / 23:22:00

Sağlık Bakanı Recep Akdağ organ nakli, kalp ameliyatları ve kanser için özel hastanelerde vatandaşın 5 kuruş ödemeden tedavi olacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneği 6. Kongresi'ne katılmak için Erzurum'a giden Sağlık Bakanı Recep Akdağ, hastane kuyruklarında perişan olan vatandaşlara müjdeli haberi verdi.

Bakan Akdağ, özel hastanelerde yapılacak organ nakli, kalp ameliyatları ve kanser tedavileri için bir düzenleme yaptıklarını belirterek, ''Organ nakli, kalp ameliyatları ve kanser tedavileri için vatandaşlar tarafından hiç para ödenmeyecek. Kuralı böyle koyuyoruz'' dedi. Organ nakli konusunun Türkiye için çok önemli olduğunu belirten Akdağ, sağlıkta dönüşüm kapsamında organ nakli ile ilgili yapılan çalışmaların arttığını belirtti. Akdağ, ''2002'de bir yılda yapılan kalp nakli sayısı 20'lerde iken son yıl bu 60'lara çıktı. Karaciğer ve böbrek nakillerinde de bu oran böyledir'' diye konuştu.

HASTANELERLE GÖRÜŞTÜK

Özel hastanelerde yapılacak kalp ameliyatı, organ nakli ve kanser tedavileri için bir düzenlemeye gideceklerini bildiren Akdağ, şöyle devam etti: ''Organ nakli, kalp ameliyatları ve kanser tedavileri için vatandaşlar tarafından hiç para ödenmeyecek. Kuralı öyle koyuyoruz. Özel sektörden hizmet alma konusunda 30 liralık tedavi için cebinizden 10 lira ödeyebilirsiniz. Bunlar imkan dahilinde olabilir ama organ nakli için 20 bin, 30 bin, 50 bin, 100 bin ödemeyi vatandaşımızın yüzde 95'i yapamaz."

Masrafı yüksek ve vatandaş için kaçınılmaz hizmetlerin 5 kuruş alınmadan yapılacağını söyleyen Bakan, "Organ naklini gerçekleştiren iki özel hastane ve iki vakıf üniversitesi yöneticileriyle görüştüm. Prensiplerimizi onlara açıkça anlattım. Sosyal Güvenlik Kurumumuzla bunu nihayete erdireceğiz. Organ nakli yaptıracak vatandaşlarımızın ceplerinden para vermesini kabul etmiyoruz, edemiyoruz. Sadece parası olan organ nakli yaptırabiliri ortadan kaldırıyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*