Akdamar Kilisesi müze olarak açıldı

  • Giriş : 29.03.2007 / 00:00:00

Van Gölü üzerinde bulunan Akdamar adasındaki tarihi Ermeni kilisesi restore edildikten sonra bugün anıt müze olarak açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Açılışa Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Ermenistan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gagik Gyurjyan, Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan, Van Valisi Özdemir Çatacak, bölge milletvekilleri, çok sayıda yabancı misafir katıldı.

Bakan Atilla Koç, Türkiye'nin tarihsel süreç içerisinde farklı kültürlerin yaşadığı bir coğrafya olduğunu belirterek, ülke üzerinde bulunan her türlü kültürel ve tarihsel varlıklara devlet olarak sahip çıktıklarını söyledi.

Hükümetin son 3 yılda binlerce tarihi ve kültürel varlığı restorasyona aldıklarını kaydeden Bakan Koç, bu kültür eserlerinin birinin de Akdamar kilisesi olduğunu ifade etti.

Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan ise kilisenin restore edilmesinde büyük memnuniyet duyduklarını kaydederek, kilisede 90 yıldan bu yana ibadet edilmediği ve bu yüzden harabeye döndüğünü dile getirdi.

Mutafyan, "Bizim, hükümetimizden talebimiz kilisede yılda bir kez dinsel ve kültürel bir ayinin yapılması ve ardından bir festival düzenlenmesidir. Hükümetimizin bunu uygun görmesi halinde yıllardan beri biraraya gelemeyen 2 toplumun arasındaki barışa katkıda bulunacaktır. Ve hükümetimizin buna izin vereceğine inanıyorum." dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra açılış kurdelasını misafirleriyle birlikte kesen Bakan Atilla Koç, katılımcılara da teşekkür etti.

Açılıştan sonra kilisenin gezilmesi sırasında büyük bir izdiham yaşandı. Programı 170'den fazla yerli ve yabancı takip ettiği için zaman zaman zor anlar yaşandı.

Açılış programı sebebiyle Van Emniyet Müdürlüğü adada yoğun güvenlik tedbirleri aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious