Akdamar Kilisesi'ne 'Erdoğansız' açılış

  • Giriş : 03.03.2007 / 00:00:00

Ankara, Van'ın Akdamar Adası'ndaki Ermeni kilisesinin 26 Mart'taki açılışına, dünyanın dört bir yanındaki Ermeni ruhani liderlerini davet etmeye hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Organizasyon, Ermeni soykırımı iddialarının Amerikan Senatosu'nun gündeminde olduğu bir dönemde yapılıyor.

Davete olumlu yanıt verirlerse, diasporanın önde gelen isimleri arasında yer alan Ermeni patriklerinin çoğu Türkiye'ye ilk kez gelecek.

Dışişleri Bakanlığı kaynakları, "Akdamar Kilisesi'nin açılışı siyasi değil, kültürel" diyor ama, açılışın zamanlaması anlamlı.

Ermeni soykırımı tasarısı, Amerikan Kongresi'nin gündeminde. Soykırım iddiaları, Ermenistan ile Türkiye ilişkilerini kilitlemeye devam ediyor.

Kudüs, Lübnan, Latin Amerika, Rusya ve ABD gibi birçok merkezde Ermeni kiliseleri bulunduğunu belirten yetkililer, tüm Ermeni ruhani liderlerin açılışa davet edileceğini belirtiyor.

Dışişleri kaynakları, açılışa ABD Kongresi'nden temsilcilerin davet edilmesinin ise planlanmadığını kaydetti.

"Erdoğan açılışa katılmayacak"
Öte yandan Başbakanlık kaynakları, Başbakan Erdoğan'ın 29 Mart tarihinde Akdamar Kilisesi'nin açılışına katılacağı yönündeki haberi yalanladı.

Başbakanlık kaynakları, konuyla ilgili olarak, ''Bugün bir gazetede konuyla ilgili yayınlanan haber doğru değil. Böyle bir program hiç öngörülmedi. Sayın Başbakan'ın o tarihte önceden belirlenmiş bir programı var'' dediler.

Öte yandan Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada da, ''Bugünkü Hürriyet gazetesinde Sayın Başbakan'ın 29 Mart'ta Akdamar Kilisesi'nin açılışına katılacağı şeklinde bir haber yayınlanmıştır. 29 Mart'ta Sayın Başbakan'ın böyle bir programı bulunmamaktadır'' denildi.

Van Gölü üzerindeki Akdamar Adası'nda bulunan kilisenin restorasyonu 2 milyon 600 bin YTL'ye mal oldu.

Restore edilen tarihi Akdamar Kilisesi'nin açılışının Başbakan Erdoğan'ın da katılımıyla geçtiğimiz yıl 4 Kasım'da gerçekleştirilmesi öngörülmüş, ancak planlanan açılış töreninin olumsuz hava koşulları sebebiyle nisan ayına ertelendiği açıklanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious