Akdeniz cayır cayır yanıyor

  • Giriş : 19.08.2006 / 00:00:00

Antalya'nın çeşitli yerlerinde çıkan yangınlarda ormanlık alanlar cayır cayır yandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kaş'ın Kemer köyünün kuzeyinde, Kıbrıs Deresi mevkiinde gece henüz belirlenemeyen bir nedenle orman yangını başladı. Yangına Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri müdahale etti. Sabahın ilk saatlerinden itibaren de Antalya'dan havalanan helikopterler, söndürme çalışmalarına katıldılar.

Yetkililer, yangının çıktığı bölgenin sarp olması dolayısıyla, yangın bölgesine ulaşama ve alevlere müdahale etmede güçlük yaşandığını, ancak söndürme çalışmalarının tüm güçlüklere rağmen sürdürüldüğünü bildirdiler.

FİNİKE'DE 4 DÖNÜM ORMANLIK ALAN ZARAR GÖRDÜ

Antalya'nın Finike ilçesinde çıkan orman yangınında, 4 dönüm orman alanı zarar gördü.

Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Karaçam mevkisindeki ormanlık alanda saat 02.10'da yangın çıktı. Yangına Finike, Elmalı ve Kumluca'daki orman işletme şefliklerine ait arazöz ve ekiplerle Finike Belediyesine bağlı itfaiye ekipleri müdahale etti.

Tamamen söndürülen yangının, elektrik trafosunun patlaması sonucu çıktığı belirtildi. Yangında 4 dönümlük ormanlık alanın zarar gördüğü bildirildi.

ALANYA'DA 2 AYRI YANGINDA 12 HEKTARDAN FAZLA ALAN YANDI

Antalya'nın Alanya ilçesinde çıkan iki ayrı yangında 12 hektardan fazla orman ve maki alanı yandı.

Alınan bilgiye göre, Yat Limanı'nın kuzey kısmında yer alan ve konutların bulunduğu Akhan mevkiinde yangın çıktı. Elektrik trafosunda meydana gelen kısa devre nedeniyle çıktığı belirtilen yangın, lodos nedeniyle kısa sürede büyüdü.

Muz ve portakal bahçelerinin de yer aldığı makilik alanda, saat 00.15 sıralarında çıkan yangına Alanya Belediyesi, Konaklı Belediyesi ve Orman İşletme Müdürlüğüne ait 7 arazözle 5 orman söndürme ekibi müdahale etti.

Bölgedeki evleri de tehdit eden yangın, yaklaşık 3 saat sonra kontrol altına alındı.

İki evin yanma tehlikesi geçirdiği yangında, muz ve portakal bahçesi ile makilik alandan oluşan yaklaşık 10 hektar arazinin tamamen yandığı bildirildi. Aynı saatlerde, Alanya'ya 22 kilometre uzaklıktaki Uğurlu köyünde de orman yangını çıktı.

Neden çıktığı henüz belirlenemeyen yangına, Alanya, Gazipaşa ve Manavgat orman işletme müdürlüklerine ait 5 arazözle 4 yangın söndürme ekibi katıldı. Yangın, yaklaşık 4 saat sonra kontrol altına alındı.Uğurlu köyündeki yangında, 2 hektar orman alanının yandığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious