'Akdeniz için Birlik' zirvesi başladı

'Akdeniz için Birlik' zirvesi başladı.27715
  • Giriş : 13.07.2008 / 17:37:00

Avrupa Birliği dönem başkanı Fransa'nın ev sahipliğini yaptığı, “Akdeniz için Birlik” zirvesi başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, “Avrupa ülkelerinin, AB'yi oluşturarak yaptığı gibi, Akdeniz'e kıyısı bulunan ülkelerin de barışı sağlamaları” çağrısında bulundu.

“Biz Avrupa'da nasıl barışı tesis ettiysek, Akdeniz için Birlik projesi de Akdeniz'de barışın sağlanmasına katkıda bulunacak” diyen Sarkozy, “yeni projenin birlikteliği sağlamak olarak algılanması gerektiğini" ifade etti.

Sarkozy konuşmasında, İsrail ile birlikte, Arap ülkeleri ve Türkiye'nin zirveye liderler seviyesinde katılmasına teşekkür etti.
Zirveye AB üyesi ve Akdeniz'e kıyısı bulunan 43 ülkenin devlet ve hükümet başkanı katılıyor.

Zirvede Türkiye'yi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan temsil ediyor.

Zirve sonucunda, ortak bildiri yayımlanacak.

Suriye, İsrail, Lübnan ve Filistinli liderlerin zirveye katılması dolayısıyla, Orta Doğu barış süreciyle ilgili gelişmelerin zirveye damgasını vurması bekleniyor.

“Akdeniz için Birlik” projesi, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin uluslararası alanda en fazla önem verdiği projelerin başında geliyor.
Proje, Barselona süreci ile aynı hedefleri içerdiği gerekçesiyle çoğu AB ülkesinin ve AB Komisyonu'nun tepkisine yol açmıştı.

AB Komisyonu ile yürütülen çalışmalar sonucunda projenin, Fransa'nın başlangıçtaki beklenti ve hedeflerinin biraz uzağında kaldığı ifade ediliyor.

Akdeniz için Birlik projesi, AB ve Akdeniz bölgesi arasında başta kaçak göç, çevre, içme suyu, enerji, ulaştırma, sürdürülebilir kalkınma gibi alanlarda yakın işbirliği ve dayanışmayı öngörüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*