Akdeniz meyve sineği için strateji belirleniyor

  • Giriş : 14.09.2006 / 00:00:00

Akdeniz meyve sineği ile mücadele dönemi başlıyor. Mücadele için kamu kurumları ile çiftçiler sürekli toplantılar yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'nin 850 bin ton ihracatı ve 400 milyon dolara varan geliri ile önemli bir yer tutan narenciyede sorun yaşanmaması için Akdeniz meyve sineği ile mücadele dönemi başlıyor. Mücadele için kamu kurumları ile çiftçiler sürekli toplantılar yapıyor.

Adana İli Yüreğir İlçesi Narenciye Yetiştiricileri Birliği Adana Çiftçiler Birliği'nde düzenlediği toplantıda narenciyede görülen Akdeniz meyve sineği ile mücadeleyi tartıştı. Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Nedim Uygun ve İl Tarım Müdür Vekili Abdullah Kesin'in konuşmacı olarak katıldığı toplantıda Akdeniz Meyve Sineğinin bu yıl oldukça etkili olduğu belirtildi.

İhracatta sorun yaşanmaması için çiftçinin mücadele için bilinçlendirilmesi ve bilgilendirilmesi üzerine duruldu. 16 santigrat derecenin üzerindeki hava sıcaklığında etkin olan Akdeniz Meyve Sineği zararlısının erkenci portakal çeşitlerine mücadele yapılmadığı takdirde zarar vereceğine dikkat çekildi. Özellikle meyvenin renk değişimi sırasında meyve üzerinde etkili olduğu belirtilirken, bu günden sonra haftada bir kimyasal mücadele yapılması gerekiyor.

Adana Çiftçiler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Narenciye yetiştiricisi Selçuk Gücüm, Rusların bir ton meyve içinde bir tek meyvede bile Akdeniz meyve Sineği zararlısının izine rastlamaları halinde ürünü almayacaklarını beyan ettiklerine işaret ederek, "Çukurova bölgesinde meyve çeşitliliğinin artmasıyla birlikte Akdeniz Meyve Sineği zararlısı da aşırı şekilde artış gösterdi. Bu zararlının çoğaldığı incir ve şeftali bahçeleri her geçen gün artıyor. Bu durumda erkenci portakal da zarar görüyor." dedi.

Her yıl ortalama 300 bin ton narenciyenin ihraç edildiği Rusya pazarını kaybetmek istemeyen çiftçi, bir hafta zararlıya karşı, bir hafta da etkisi olan kimyasal ilacı meyveye atmayı hedefliyor. Ürün hasadına bir hafta süre kalana kadar kimyasal kullanılabiliyor. Bu süre içinde meyve üzerinde kalacak ilaç kalıntısı kabul edilebilir olarak değerlendiriliyor. Doğru yapılan kimyasal mücadele ile faydalı canlıların daha az zarar göreceği, diğer ürünlerin zarar görmesinin engelleneceği ve çevrenin korunacağı kaydediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious