Akdeniz mutfağı astımdan koruyor

  • Giriş : 05.04.2007 / 00:00:00

Akdeniz mutfağı, çocukları astım ve solunum yolu alerjilerinden korumada yardımcı oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İngiliz, Yunan ve İspanyol araştırmacılar, Girit'in kırsal kesimlerinde yaşayan yaklaşık 700 kadar çocukla yaptıkları araştırmada, sebze ve meyve yönünden zengin beslenen çocukların bu hastalıklara karşı korunduğunu saptadı.

BBC'nin internet sitesindeki habere göre araştırma, İngiltere'deki Milli Kalp ve Akciğer Enstitüsü, Girit Üniversitesi ve Barcelona'daki Çevre Epidemiolojisi Araştırma Merkezi tarafından yapıldı.

Bilimadamları, İngiltere gibi Avrupa'nın bazı bölgelerinde çocuklar astıma yakalanırken Girit gibi bazı yerlerde neden yakalanmadığı sorusuna yanıt bulmak için araştırma yaptı.

Araştırmacılar, evcil hayvan ve ev tozu akarlarının sebep olduğu hırıltılı soluma, alerjik nezle gibi astım semptomlarına baktı.

Girit'te deri alerjilerinin sık görüldüğü, bunun çocukların ev tozu akarları gibi alerjenlere tepki gösterdiği anlamına geldiği belirtildi. Ancak bunun, astım gibi solunum yolu alerjilerine dönüşmediği belirlendi.

Araştırmacılar, ayrıca 7-18 yaş arası çocukların ailelerine, 9 kategoriye böldükleri 58 gıdayı ne sıklıkla aldıklarını sordu. Bu kategorilerin, sebzeler, meyveler, balık, tahıl, et, kümes hayvanları, süt ürünleri, kuru yemiş ile margarin ve sıvı yağlar olduğu belirtildi.

En az iki kez taze meyve

Araştırmada, bu çocukların yüzde 80'inin günde en az iki kez taze meyve, üçte ikisinin de taze sebze yediğini belirlendi.

Her gün portakal, elma, domates ve üzüm gibi meyveleri yemenin çocuklarda alerjik nezle ve hırıltılı solumaya karşı, haftada en az üç gün E vitamini açısından zengin kabuklu kuruyemişlerin alınmasının da hırıltılı solumaya karşı etkili olduğu görüldü.

Magnezyum açısından zengin ceviz, fındık gibi kuruyemişlerin astıma karşı koruyucu olduğu ve akciğerleri güçlendirdiği başka araştırmalarda da görülmüştü.

Haftada bir kereden fazla margarin tüketmenin astım ve alerjik nezle riskini iki kat artırdığı da belirtildi.

Milli Kalp ve Akciğer Enstitüsü'nden Dr. Paul Cullinan, "Araştırmadan, antioksidan açısından zengin gıdaların sizin için iyi olduğu mesajı çıkarılabilir" dedi.

'Asthma UK'den Leanne Male de "Bu araştırma, sağlıklı bir diyetin astım semptomlarını kontrol altına almada önemli rol oynadığı gösteren araştırmaları destekliyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious