Akdeniz turistlerle dolup taştı

Akdeniz turistlerle dolup taştı.20106
  • Giriş : 25.08.2007 / 15:54:00

2006'da durgun bir sezon yaşayan Antalyalı oteller, bu yıl dolup taşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Oteller yüzde 100 dolarken, turist sayısının 2005 yılı rakamlarını geçmesi bekleniyor.

Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Osman Ayık, turizm sezonunun çok iyi gittiğini, herhangi bir sorun bulunmadığını bildirdi. Ayık, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinden Antalya'ya taleplerde çok ciddi artışlar yaşandığını söyledi.

Turist sayısındaki yükselişin devam etmesi halinde, turizm sektöründe tüm yılların altın yılı olan 2005 yılı rakamlarının aşılacağını belirten Ayık, şöyle konuştu:

"Turist sayısında Ağustos rakamları, geçen yılın aynı dönemine göre 130-140 bin civarında arttı. Şu anda Antalya bölgesindeki tüm turistik tesisler yüzde 100 oranında dolu. Geçen yıl yaşanan kaybımızı telafi etmiş olacağız. Türkiye'nin tercih edilmesinin bir çok nedeni var. Hizmet kalitesi ve fiyatlar çok cazip. Hizmet ile fiyat arasında çok doğru ve dengeli ilişki var. Gelen turist, verdiği paranın karşılığını fazlasıyla alabiliyor. Alternatiflerimiz çok fazla. Tesislerimiz çok yeni." Rusya ve BDT ülkelerinden gelen turist sayısındaki artışa karşılık Avrupa pazarında, özellikle Almanya ve Hollanda pazarında kayıpların devam ettiğini anlatan Ayık, bu pazarlarda çok az artış olduğunu vurguladı. İç pazarda da büyük artış olduğunu kaydeden Ayık, bu yıl hizmete yeni giren yatak sayısının bir sıkıntı yaratmadığını, iç pazar talebinin bunu dengelediğini sözlerine ekledi.

TURİZMCİ MEMNUN

TÜRSAB Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Kerim Çavuşoğlu da, turizmin çok iyi gittiğini bildirdi. Rusya ve BDT ülkelerinden gelen turist sayısında çok büyük artışlar olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, Avrupa ülkelerinden gelen turist sayısında ise azalma olduğunu söyledi. Doluluk oranının yüzde 90-100 olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, "Bu yıl 8 milyon turisti ağırlamayı ümit ediyorum” dedi.

YENİ ŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious