Akdeniz turizmi canlanıyor

  • Giriş : 13.07.2006 / 00:00:00

Almanya’daki Dünya Kupası yüzünden turizmde sakin bir sürece giren Akdeniz’de kupanın sona ermesiyle birlikte hareketlenme başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

2-4 Kasım tarihlerinde Antalya’da düzenlenecek Medi-Tour 2006 Turizm Forumu’nun basın toplantısına katılan Ben M’barek, kupanın Japonya ve Kore’de yapıldığı geçen organizasyonda, maliyet nedeniyle çoğu insanın Uzakdoğu’ya gidemediğine işaret etti. Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün verilerine göre de bu yılın ocak-haziran döneminde, Antalya’ya 2,56 milyon turist geldi. Geçen yıl haziran ayında Antalya yöresine gelen turist sayısı 742 bin 873 iken, bu yıl Dünya Kupası devam etmesine rağmen yüzde 3 artışla 765 bin 82 kişiye yükseldi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Özgen de Türkiye’nin geçen yıllarda turizmde büyük sıçramalar kaydettiğini belirtirken, dünya genelinde turizmdeki büyümenin ise yüzde 5 civarında olduğuna dikkat çekti.

Bu arada Akdeniz bölgesinin turizm açısından geliştirilmesi amacıyla iki yıl önce başlatılan Medi-Tour toplantısı, bu yıl Antalya’da yapılacak. Medi-Tour Turizm Forumu’nun yapılmasına öncülük eden İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, Akdeniz’deki potansiyeli ülkeler arasındaki kıyasıya rekabetten çıkarıp, dayanışma haline getirmeyi amaçladıklarını kaydetti. Önceki toplantıya 800 kişinin katıldığını söyleyen Yalçıntaş, gündeme gelen 120 projeden 25’inin uygulamaya konulduğunu hatırlattı.

F 1’i bu yıl da İTO düzenliyor

Bu arada Formula 1 yarışlarının İstanbul etabının organizasyonunu bu yıl da İstanbul Ticaret Odası (İTO) düzenleyecek. Formula 1 yarışlarının yapıldığı İstanbul Park pistinin işletmesinin ihalesini alan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ile görüşmelerin sürdüğünü söyleyen İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Formula İstanbul Yatırım AŞ (FİYAŞ) ile TÜRSAB’ın avukatlarının sözleşme üzerinde çalıştıklarını belirterek, “İhalenin iptali söz konusu değil; ama bu sene organizasyonu biz yapacağız.” dedi. Öte yandan Yalçıntaş, aynı zamanda FİYAŞ’ın büyük ortağı da olan Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte Formula 1’in patronu Bernie Ecclestone ile Londra’da görüştükleri yönündeki iddiaları doğruladı. Yalçıntaş, çok verimli bir görüşme yaptıklarını söyleyerek, F 1’i nasıl daha ileriye götürebilecekleri üzerine istişare yaptıklarını anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious