Akdeniz ülkeleri güçlerini birleştirecek

Akdeniz ülkeleri güçlerini birleştirecek.8897
  • Giriş : 02.11.2006 / 00:00:00

Her yıl 370 milyon turistin ziyaret ettiği Akdeniz ülkeleri turizmde güçlerini birleştirecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Akdeniz havzasındaki turizm faaliyetlerinin değerlendirildiği bakanlar toplantısına Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un yanı sıra Tunus Turizm Bakanı ve Dünya Turizm Örgütü Başkanı Tijani Haddad, KKTC Turizm ve Ekonomi Bakanı Enver Öztürk, Ürdün Turizm Müsteşarı Farouk Al Hadidi, Çin Turizm İdaresi Başkan Yardımcısı Zhifa Wang, Bosna Hersek Turizm Bakan Yardımcısı Nedeljko Babiç, Arnavutluk Turizm Geliştirme Müdürü Franka Palaka, Sırbistan Turizm Bakanlığı Müsteşarı Gordana Todic katıldı. Turizmin barışçı yönünü ön plana çıkaran katılımcılar, Akdeniz havzasında rekabet etmek yerine birlikte hareket etme düşüncesinde birleşti.

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, konuk bakanlara formun Akdeniz Turizm İşbirliği'ne dönüştürülmesini önerdi. Koç'un önerisine Dünya Turizm Örgütü Başkanı ve Tunus Turizm Bakanı Haddad, destek verdi. Akdeniz ülkeleri arasındaki işbirliğinin kurumsal bir kimliğe kavuşturulmasını isteyen Koç, "Bu formu bir işbirliği organizasyonuna dönüştürerek her yıl bir ülkede toplanalım. Akdeniz ülkeleri arasında Otelciler Birliği, Seyahat Acenteleri Birliği ve Rehberler Birliği oluşturalım." önerilerinde bulundu. Koç, turizm faaliyetlerinde bulunurken çevrenin de ihmal edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Dünya Turizm Örgütü Başkanı ve Tunus Turizm Bakanı Tijani Haddad da, tüm Akdeniz ülkelerinde işbirliğinin geliştirilmesini istedi. Akdeniz'in dünya turizmi açısından önemine dikkat çeken Haddad, değişen turist yapısının gelecekteki sorunları çözmede büyük rol oynayacağına işaret etti. Akdeniz turizmine pragmatik bir plan getirilmesini savunan Haddad, turizmin ulusların GSMH'sına ve ekonomilerine önemli katkılar sağladığını dile getirdi.

Dünyada hoşgörü ve barışın turizmle sağlanabileceğine işaret eden DTÖ Başkanı, "Beraber çalışırsak, hem ebedi barışı sağlarız hem de turizmi geliştiririz. Turizm aracılığıyla medeniyetler diyalogunu geliştirmeye çalışmalıyız. Kültürlerimiz farklı olabilir ama işbirliğimizin önünde engel değil. Çalışmalarımızı hoşgörü ortamında yapabilirsek her türlü terör ve fanatizmin üstesinden geliriz." diye konuştu.

Gerilimin turizmin düşmanı olduğunu belirten Haddad, Ortadoğu'da turizmin çöktüğünü dile getirdi. Akdeniz ülkelerine kitle turizminden vazgeçmeden turizmi çeşitlendirme tavsiyesinde bulunan Haddad, "Her ülke kendini farklılaştırmalı. Sadece deniz kum güneşle sınırlandırmamalı." ifadelerini kullandı.

Çin Turizm İdaresi Başkan Yardımcısı Zhifa Wang da, Akdeniz havzasının dünyanın en önemli turizm bölgelerinden oluştuğunu ifade ederek işbirliğine hazır olduklarını bildirdi. Önümüzdeki yıllarda refah seviyesi yükselen Çinlilerin çok daha fazla Akdeniz'i ziyaret edeceği düşüncesini taşıyan Wang, turizm vesilesiyle diğer alanlarda da işbirliklerinin geliştirilebileceğini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious