Akdeniz Üniversitesi mezun veremedi!

Akdeniz Üniversitesi mezun veremedi!.15907
  • Giriş : 17.06.2009 / 23:12:00

Akdeniz Üniversitesinde sistemden kaynaklanan hatadan dolayı mezun olamadılar...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Akdeniz Üniversitesinde (AÜ) bazı öğrencilere önce tek ders sınavında başarı göstererek mezun olduğunun, bir hafta sonra da sistemden kaynaklanan hatadan dolayı notlarda yanlışlık yapıldığının ve mezun olamadığının bildirildiği iddia edildi.

AÜ Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu öğrencisi 23 yaşındaki İpek Barış yaptığı açıklamada, okulda tek ders sınavlarına giriş hakkı kazandığını ve mezuniyet için sınava girdiğini söyledi.

Yıl sonunda iki dersten DC, bir dersten CC, bir dersten de FF notu aldığını belirten Barış, bu sonuçlarla tek ders sınavına girmeye hak kazandığını kaydetti.

8 Haziran Pazartesi günü tek ders sınavına girdiğini belirten Barış, şöyle konuştu:

“Sınav sonuçları aynı gün açıklandı. Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu Öğrenci İşlerini telefonla aradığımızda sınavdan geçtiğimiz ve mezun olduğumuz söylendi. 28 Haziranda da okuldan belgemizi alabileceğimiz bildirildi.

8 Haziran aynı zamanda doğum günüm. Okulda tek ders sınavını verince doğum günümü çifte sevinçle kutladım. Ancak bu sevincim bir hafta sürdü. Okulun Öğrenci İşleri'nden öğrenciler tek tek aranarak Akdeniz Üniversitesinin bilgisayar sisteminden kaynaklanan sorun nedeniyle notlarda hatalar oluştuğu ve sınavlarda başarılı bulunmadığımız, dolayısıyla mezun olamadığımız bildirildi. 'Sistemde hata var. Kusura bakmayın.

Mezun olamadınız' dediler. Ne yapacağımızı şaşırdık. İş için birkaç şirkete de başvurmuştum. Şimdi ne yapacağımı bilemiyorum. Doğum günümde okuldan mezun olduğum söylendi. Bir hafta sonra da, sınavda başarılı olamadığım bildirildi. Mezuniyet sevincim bir hafta sürdü.”

Kızının okuldan mezun olamadığını öğrenince büyük şaşkınlık yaşadıklarını ifade eden anne Miyase Barış da hatanın cezasını öğrencilerin çektiğini söyledi. Barış, Rektörlük Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ile Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu yönetiminin topu birbirlerine attığını, sorunun çözümü yönünde çaba harcamadığını öne sürdü. Barış, “Sınavdan bir hafta sonra öğrenciler tek tek aranarak durumlarıyla ilgili bilgi veriliyor ve okuldan mezun olamadıkları söyleniyor. Öğrenciler sınav sonrası memleketlerine döndü, kimileri de yurt dışına çıktı. Bazıları da iş başvurusunda bulundu. Ne olacak bu çocukların durumu?” diye sordu.

YETKİLİLERİN GÖRÜŞLERİ

AÜ Turizm İşletmeciliği ve Otelciliği Meslek Yüksekokulu Müdürü Akın Aksu yaptığı açıklamada, sorunun kendilerinden değil Akdeniz Üniversitesindeki sistemden kaynaklandığını, bu nedenle sorunun muhatabının Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı olduğunu iddia etti. Aksu, hatanın sadece Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulunu değil başka fakülte ve yüksekokullardan öğrencileri de ilgilendirdiğini kaydetti.

AÜ Öğrenci İşleri Daire Başkanı Serhan Yaylacı da iddiaların gerçeği yansıtmadığını, kendilerine herhangi bir şikayet gelmediğini söyledi. Yaylacı, “Böyle bir sıkıntı olsa bilgim olur. Böyle bir şey yok. Bize şikayet gelmedi. Sorun, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu'nun kendi yaptığı hatadan kaynaklanmış olabilir. Sorunun bizimle ilgisi yok. Bize bugüne kadar şikayet gelmedi” dedi. Yaylacı, sorunla ilgili gerekli inceleme ve araştırmayı yapacaklarını belirtti.

AÜ'deki sorundan en az 200 öğrencinin etkilendiği öne sürüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*