Akdeniz Üniversitesi Rektörü: "Bana PKK'lı dediler"

Akdeniz Üniversitesi Rektörü:
  • Giriş : 10.04.2008 / 14:02:00
  • Güncelleme : 10.04.2008 / 14:39:16

Akdeniz Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Mustafa Akaydın, yaşanan olayları değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Akdeniz Üniversitesi Rektörü silahlı saldırıyı değerlendirdi: "Bunlar çok tehlikeli kışkırtmalardır. Bugüne kadar gerginlik oluşturacak hiçbir mesaj vermedim."

Akdeniz Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Akdeniz Üniversitesi kampüsünde yaşanan olayları değerlendirdi.

Rektörlük binasında düzenlediği basın toplantısında olayların gelişimi ve olaylarla ilgili iddiaları değerlendiren Rektör Prof. Dr. Akaydın, 1980 öncesi üniversitelerde yaşanan bugün yeniden yaşatılmak istendiğini söyledi. Türk üniversitelerini 80 öncesinde kana bulayan güçlerin bugünde bir takım oyunlar içerisinde olduğunu kaydeden Akaydın, siyasileri kışkırtıcı söylemlerden uzak durmaya çağırdı.
1980 olaylarının arkasında bilinçsiz siyasetçiler olduğunu belirten Akaydın, bugünde siyasilerin aynı olayları yeniden yaşatmamak için ideolojik söylemlerden uzak durmaları, konuşmalarıyla, söylemleriyle olayları kışkırtmamaları gerektiğini söyledi.

Üniversitedeki karşıt görüşlü öğrenciler arasında çıkan tartışmalara rektörlük olarak polisin zamanında müdahalesi için gerekli izni verdiklerini ifade eden Akaydın, "Olaylar saat: 22.45'de başladı. Benim polise girmeleri için izin verdiğim saat tam 22.00. Benim anlamadığım olay silahlı şahısların olaylar sonrasında elini kolunu sallayarak nasıl gidebildikleridir" dedi.

Olaylar sonrası hakkındaki bir takım değerlendirmelerin kendisini üzdüğünü dile getiren Prof. Dr. Akaydın, "Hatta Rektör PKK'lı dediler. Herkes bilir. Ben Türkiye Cumhuriyetinin bölünmez bütünlüğüne ve üniter yapısına tapan biriyim. Bir TV programında sadece renklere takılmak doğru değildir şeklindeki ifadelerim bölücü örgüte tölarans gösterdiğim şeklinde yorumlanmıştır. Bu gerçekçi ve doğru bir değerlendirme değildir. Bunlar çok tehlikeli kışkırtmalardır. Bugüne kadar gerginlik oluşturacak hiçbir mesaj vermedim. Hiçbir siyasetçiyi suçlamadım" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious