Akdeniz Üniversitesi rektörünün PKK renkleri görüşü

Akdeniz Üniversitesi rektörünün PKK renkleri görüşü.10566
  • Giriş : 12.04.2008 / 13:40:00
  • Güncelleme : 12.04.2008 / 13:41:09

Öğrenci gruplarının birbirine girmesi ve silahla ateş açılmasıyla karışan üniversitenin rektöründen inciler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

HABER AKTÜEL – PKK’nın adının da karıştığı provoke çatışmanın yaşandığı üniversitenin rektörü Prof. Mustafa Akaydın, siyasi simge olduğunu savunarak başörtüsüne 'asla' derken üniversitede terör örgütünün siyasi simgelerinin kullanılmasına müsamahayla yaklaşılması gerektiğini savunuyor.


Bazı üniversite rektörleri, Üniversitelerarası Kurul adı altında toplanarak başörtüsüne karşı açıklama yapıyor. Bu kurulun başkanı olan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Mustafa Akaydın başörtüsünün siyasi simge olduğunu savunarak üniversitede yer alamayacağını iddia ediyor.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Akaydın bundan üç ay önce bir televizyon programında gecenin ilerleyen saatlerinde çok ilginç açıklamalar yapmış. Siyasi simge olduğu gerekçesiyle başörtüsüne taviz verilemeyeceğini ifade eden rektör, üniversitelerde terör örgütünün siyasi simgelerinin yer alması hakkında bakın ne düşünüyor:

"Hoşgörülü olmak lazım. Sıkıntı yaratmayacaksa görmemek lazım. Sarı kırmızı renkler kışkırtmak için kullanılıyorsa bunu da biraz görmemek lazım."

Rektörün bu sözleri programın sunucusunu bile çok şaşırtıyor.

"Bu sözleriniz çok tartışılacak."


Rektör bir süre sonra ne söylediğinin farkına varıp durumu toparlamaya çalışıyor.

"Galatasaray sahada sarı kırmızı yeşil renkler oluşuyor diye bu tesadüftür."

Öyle ki stüdyoda bulunan anayasa yorumcusu Sabih Kanadoğlu bile rektörün sözlerini düzeltme ihtiyacı duyarak devreye giriyor. Ancak Kanadoğlu'nun açıklaması da rektörünki kadar ilginç.

"Tesadüfen sarı kırmızı renkler biraya geldiyse bunu büyütmemek lazım."

Rektör Akaydın'ın, üniversitelerde terör örgütünün siyasal zemin bulmasına yönelik faaliyetleriyle ilgili bütün Türkiye'yi çok üzecek bu sözleri kayıtlara geçiyor.

"Hoşgörülü olmak lazım. Sıkıntı yaratmayacaksa görmemek lazım. Sarı kırmızı renkler kışkırtmak için kullanılıyorsa bunu da biraz görmemek lazım."

 

Tüm bu konuşmaların ardından Akdeniz Üniversitesinde, provokatif bir çatışma patlak veriyor ve silah sıkılıyor, çivili sopalarla öğrenciler birbirine giriyor. Ardında gelişen olaylar ve iddialar ise rektörün söylemlerine hayretler uyandırıyor.

 

Çünkü üniversitede PKK’lı grupların elini kolunu sallayarak bölücü sloganlar atıp gezdiği belirtiliyor. Üniversite yurdunda kalan binlerce öğrencinden geriye sadece 600 öğrenci kalıyor. Olaylar bununla da kalmayıp, farklı üniversitelere sıçrıyor, Trakya ve Karadeniz Teknik Üniversitesinde okuyan PKK yanlısı öğrenciler gözaltına alınıyor.

 

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı ve Sivas milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu, rektör Akaydın’ın istifa etmesi gerektiğini düşünüyor.

 

Şimdi gözler Akaydın’ın tüm bu isteğe ne cevap vereceğinde.

 

PKK’yı simgeleyen renklere hoşgörülü olunmasını isteyen rektör istifa mı edecek?

 

Yoksa PKK renklerine müsamaha gösterilmesini isteyen zihniyetler üniversiteleri yönetmeye devam mı edecek?

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious