Akdeniz'de bu kez petrol krizi çıktı

Akdeniz'de bu kez petrol krizi çıktı.12778
  • Giriş : 15.11.2008 / 21:02:00

Türkiye'nin Akdeniz'de "Yunan kıta sahanlığı içinde" petrol araştırması yaptığını ileri süren Atina, Ankara'dan gelen açıklama üzerine bu kez yeni bir açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Atina Haber Ajansı (ANA), Yunanistan Genelkurmay Başkanlığını (GEETHA) kaynak göstererek, "Türkiye için çalışan Norveç bandıralı Malene Ostervold adlı geminin, Gediz adlı Türk firkateyni eşliğinde Yunanistan'ın Meis adasının 80 deniz mili güneyinde 'Yunan kıta sahanlığı' içinde petrol araması yaptığını" duyurdu.

Ajans, Yunan savaş gemisi Polemistis'in bölgede bulunduğunu ve iki savaş gemisi arasında "bölgede egemenlik hakkının kimde olduğuna ilişkin haberleşme yapıldığını" da bildirdi.

Bu arada Türk Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, konuyu değerlendirdiklerini belirtti.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yorgo Kumuçakos, Türkiye için çalışan ve Meis adasının güneyinde, Akdeniz'de petrol araması yapmakta olan Norveç bandıralı geminin bölgedeki faaliyetine son verdiğini açıkladı.

Kumuçakos, Yunan yayın organlarının Yunanistan Genelkurmay Başkanlığını kaynak göstererek yayımladığı ve "Türkiye'nin Akdeniz'de 'Yunan kıta sahanlığı içinde' petrol araştırması yaptığı" iddia edilen haberlerden sonra açıklama yaptı.

Sözcü, "Dün, yani 14 Kasımda, Malene Ostervold adlı Norveç araştırma gemisi, Gediz adlı Türk firkateyni eşliğinde Akdeniz'in güneydoğusuna, tam olarak söylemek gerekirse, Meis'in güneydoğusuna, Yunan karasuları dışındaki bölgeye Türkiye için jeofizik araştırmalar yapmak üzere geldi" ifadesini kullandı.

"Deniz hukuku ve uluslararası hukuk çerçevesinde bölgenin büyük bölümünün Yunan kıta sahanlığı içinde olması nedeniyle" Atina'nın harekete geçtiğini belirten Kumuçakos, Ankara ve Oslo nezdinde diplomatik girişimlerde bulunduklarını açıkladı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni'nin de bugün öğle saatlerinde Norveçli karşıtı Jonas Gahr Store ile temasa geçtiğini ifade eden Kumuçakos, Yunanistan'ın Oslo Büyükelçisinin de araştırma gemisinin ait olduğu şirketle temas kurarak Yunan tezlerini dile getirdiğini kaydetti.

Kumuçakos, tüm bu gelişmelerden sonra Norveç gemisinin bölgedeki araştırma faaliyetlerine son verdiğini Yunan makamlarına bildirdiğini belirtti.

TÜRK DIŞİŞLERİ AÇIKLAMASI : TÜRKİYE'NİN DENİZ YETKİ ALANLARI İÇERİSİNDE

Dışişleri Bakanlığı kaynakları, "Türkiye'nin Akdeniz'de 'Yunan kıta sahanlığı içinde' petrol araştırması yaptığı" iddialarına ilişkin olarak, söz konusu araştırma sahasının Türkiye'nin deniz yetki alanları içerisinde yer aldığını belirtti.

Bakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) "M/V Malene Ostervold" isimli gemiye Akdeniz'de bir jeofizik araştırma yaptırdığı ve söz konusu araştırma sahasının Türkiye'nin deniz yetki alanları içerisinde yer aldığı kaydedildi.

Atina Haber Ajansı (ANA) ve bazı Yunan yayın organları bugün, Yunanistan Genelkurmay Başkanlığını kaynak göstererek, "Türkiye için çalışan Norveç bandıralı 'Malene Ostervold' adlı geminin, Gediz adlı Türk firkateyni eşliğinde Yunanistan'ın Meis adasının 80 deniz mili güneyinde, 'Yunan kıta sahanlığı' içinde petrol araması yaptığına" ilişkin haberler yayımlamıştı. Atina Haber Ajansı ayrıca, "Yunan savaş gemisi Polemistis'in bölgede bulunduğunu ve iki savaş gemisi arasında 'bölgede egemenlik hakkının kimde olduğuna ilişkin haberleşme yapıldığını" bildirmişti.

Haberlerin ardından Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yorgo Kumuçakos'tan gelen açıklamada ise, Norveç bandıralı geminin bölgedeki faaliyetine son verdiği belirtildi. Kumuçakos ayrıca, "Deniz hukuku ve uluslararası hukuk çerçevesinde bölgenin büyük bölümünün Yunan kıta sahanlığı içinde olması nedeniyle" Atina'nın harekete geçtiğini iddia etti. Sözcü, Ankara ve Oslo nezdinde diplomatik girişimlerde bulunduklarını da söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*