Akdeniz'e tropikal balık akını

  • Giriş : 10.03.2007 / 00:00:00

Deniz sıcaklığının artmasıyla Hint Okyanusu’ndan kaçan balık türleri Akdeniz’deki tatil köylerinin sofralarını süslemeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) tarafından hazırlanan “Küresel Isınma ve Türkiye” konulu rapora göre küresel ısınma nedeniyle Batı Akdeniz’de tropikalleşme başladı. Deniz suyunun ısınmasıyla Hint Okyanusu’ndan geldiği tespit edilen 30’un üzerinde yeni tür renkli balıklar, Akdeniz’deki tatil köylerinde sofraları süslüyor. Ancak balıkların tadı, geleneksel Akdeniz balıklarını aratıyor.

Raporda, halen 300 civarında Kızıldeniz kökenli türün Akdeniz’de yaşadığı belirtilerek, şu ifadelere yer veriliyor:

“Ülkemiz sularında tespit edilen Hint Okyanusu kökenli balıkların sayısı şimdiden 30’un üzerindedir ve bunların arasında ticari değere sahip olanlar balıkçılarımızca avlanmaktadır. Sadece İskenderun Körfezi’nde avlanan yabancı türler toplam avın yüzde 20’sini oluştururken, bu oranın yakın zamanda artması bekleniyor. Bunun nedenlerinden biri Akdeniz’deki su sıcaklığının artışıdır. Daha şimdiden, tropikal türlerden olan ve ’katil yosun’olarak bilinen ’Caulerpa taxifolia’türü yosun ile birçok balık havzada başarılı bir şekilde gelişmekte, hatta alan kazanmaktadır. Akdeniz’de bulunduğu bilinen 650 balık türünden 90 tanesi havzanın yeni müdavimleri. Bunlardan 59’u Süveyş Kanalı yoluyla Akdeniz’e girerken, bazıları da Atlantik Okyanusu’ndan gelerek yeni ortama uymaya çalışıyorlar.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious