Akdeniz'in, avukatı aracılığıyla gönderdiği açıklama

Akdeniz'in, avukatı aracılığıyla gönderdiği açıklama.14107
  • Giriş : 31.05.2008 / 17:15:00
  • Güncelleme : 31.05.2008 / 18:01:02

Emniyet'teki F-Tipi skandalıyla ilgili haberde, ismi listeyi paraflayanlar arasında geçen Akdeniz açıklama gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

30.05.2008 tarihli Aktif Haber internet sitenizde ; “Savcılık Soruşturma başlattı” başlığı altında yer alan haberde; asılsız bir iddiaya dayalı olarak müvekkilim Emniyet Müdürü Mehmet Akdeniz, adeta “fişleyen emniyetçi” olarak itham edilmiştir. Bu haber gerçeği yansıtmadığı gibi, yargısız infazdır. Bu nedenle Kamuoyu ve tarafınızdan gerçeğin bilinmesi ve müvekkilimin mağduriyetinin önlenmesi bakımından aşağıdaki açıklamanın yapılması zorunluluk arz etmiştir.

1- İşçi Partisi ve Aydınlık Dergisi kaynaklı hayali ve uydurma bir suç duyurusu ile Emniyet Teşkilatı ve personeli yıpratılmak istenmiştir. Ankara Cumhuriyet Savcılığının 31.01.2008 tarih ve 2008/10913 sayılı kararı ile iddiaların asılsız olduğu gerekçesiyle İŞLEME KONULMAMASINA karar verilmiş ve bu karar kesinleşmiştir.

Ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğünün başvurusu üzerine Mahkeme Kararı ile Mayıs ayında yayınlana bir Aydınlık Dergisinde yer alan TEKZİP METNİNDE de, Emniyet mensuplarına yönelik iddiaların asılsız olduğu vurgulandıktan sonra asıl niyetin emniyet mensuplarının başarılı operasyonlarını gölgelemek olduğu özellikle vurgulanmıştır.

2- Bu iddianın savcılık tarafından ciddiye alınmaması üzerine bu kez bu iddiayı doğrulatmak amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğünde inceleme ve soruşturmalarının rutin işlemlerini yürütmekle görevli ve bu tür soruşturma bilgisine sahip olan müvekkilimin de aralarında bulunduğu Personel Dairesi görevlileri tarafından bu listenin hazırlandığı iddiası gündeme getirilmiştir.
“Personel Dairesinde görevli Kim olduğu bilinmeyen ismi açıklanmayan esrarengiz bir Polis Memuru” kaynak gösterilen fotokopi ve bilgisayar sistemi ile vurulan paraf ve kaşelerle uydurma olan bu haber doğrulatılmak istenmiştir.

İddiaların iyi niyetten uzak, müvekkilim ve diğerlerinin isimleri ile renklendirilmek istenen ve Emniyet Teşkilatını yıpratma amacı güden iddialardır. Bu iddiaların nedeni ve perde arkasındaki gerekçeler, iddiaları gündeme getirenlerin bu gün nerede olduklarında gizlidir.

3- Haberin asılsız ve mesnetsiz olduğu, müvekkilimin böyle bir işlemi gerçekleştirmediği ve suç tasnii niteliğinde olduğundan; Ankara 36. Noterliği’nin 22.02.2008 tarih ve 02650 sayılı ihtarname ile Tempo Dergisi ve muhabir Saygı Öztürk’e, Ankara 36. Noterliği’nin 1.03.2008 tarih ve 03355 sayılı ihtarname ile Aydınlık Dergisi ve muhabir Hikmet ÇİÇEK’e TEKZİP METİNLERİ GÖNDERİLMİŞ ve nitekim www.hürriyet.com.tr internet adresinde tekzip metni yayınlanmıştır.

4- Haberlerin müvekkilime yönelik “hakaret ve iftira” niteliğinde olması nedeniyle;
a) Muhabir Saygı ÖZTÜRK hakkında 07.04.2008 tarih ve Hz:2008/69934,
b) Muhabir Hikmet ÇİÇEK hakkında 07.04.2008 tarih ve Hz:2008/69955,
numaralı dilekçeler ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına SUÇ DUYURUSUNDA bulunulmuş olup işlem devam etmektedir.
Ayrıca, haberin müvekkilimin şeref ve onurunu incitmesi ve kamuoyunda küçük düşürmesi nedeniyle;
a) Saygı ÖZTÜRK hakkında Ankara 2. Asliye Hukuk Mahkemesinde Esas:2008/152 sayı ile,
b) Hikmet ÇİÇEK hakkında Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesinde Esas: 2008/187 sayı ile,
iki ayrı Manevi TAZMİNAT DAVASI açılmıştır.

5- İşçi Partisinin iddialarına ilişkin Savcılığın işleme koymama kararı ile bu iddiaların asılsız olduğu kesinleşmesine rağmen, Ömer Zeren İsimli emniyet personeli tarafından yaptırılan hukuka aykırı ve gerçeği yansıtmayan, kendileri tarafından talep edilen ve fotokopiler üzerinde mukayese yapılan özel bilirkişi raporu ile müvekkilime yönelik iddianın doğru olduğu iddia edilmiş ise de, bu bir iddiadan ibarettir. Kaldı ki, savcılık bir işlem yapmış değildir. Konun gereği Emniyet Genel Müdürlüğünden istenmiştir.
Olmayan bir işlemin bir belgesi de olmaz. Bunun aksinin ispat edilebilmesi için müvekkilimin parafının bulunduğu söz konusu orijinal belge üzerindeki paraf ile mukayese edilmesi germektedir. Orijinal belge olmadan fotokopi yöntemleri kullanılarak yaptırılan mukayese ile bir bilirkişi raporunun hukuki bağlayıcılığı olamaz.

Adı geçen personelin yaptırdığı hukuka aykırı rapora dayanarak müvekkilim hakkında hukuka aykırı resmi belge temin etme ve üstleri hakkında asılsız belgelerle kamuoyunu yanıltacak şekilde suç tasnii nedeni ile 13.05.2008 tarihli dilekçemiz ile Ömer ZEREN hakkında diğer haklarımız saklı kalmak kaydıyla Emniyet Genel Müdürlüğünden Disiplin soruşturması açılması istenmiş olup işlem devam etmektedir. 30.05.2008

Bilgilerinize arz olunur.
MEHMET AKDENİZ
Vekili
Av.F.SERPİL AKDENİZ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious