Akdeniz'e akın akın turist geliyor

  • Giriş : 06.07.2006 / 00:00:00

Alanya turist sayısında geçen yılın ilk 6 ayındaki rakamları yakaladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

2005 yılının ilk 6 ayında denizyolu ile Alanya'ya 31 bin 509 turist gelirken, bu yılın ilk yarısında yüzde 1 kayıpla 28 bin 729 turist kente giriş yaptı. Böylece Alanya, geçtiğimiz yılki rakamlara yaklaştı.
Alanya Liman İşletmesi Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, ilk 6 ayda deniz yolu ile Alanya Limanı'na gelen 60 gemi, deniz otobüsü ve yattan toplam 28 bin 729 turist ilçeye giriş çıkış yaptı. 2005 yılının ikinci diliminde ise 69 gemi, deniz otobüsü ve yattan 32 bin 509 turist gelmişti.

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Müfit Kaptanoğlu, Alanya'nın geçen yıl denizyolu ile gelen turist sayısına bu yılın ilk yarısında ulaşmasının şaşırtıcı olmadığını söyledi. Denizyolu ile gelen turist sayısında önceki yıla göre bu yıl yüzde 25 artış olacağına inanan Kaptanoğlu, temmuz ayından eylül ayına kadar otel rezervasyonlarının tamamen dolu olacağını kaydetti. Geçen yıl Antalya bölgesine gelen 6 milyon 700 bin turistin çoğunun denizyolunu tercih ettiğini hatırlatan Kaptanoğlu, bu yıl da bu rakamın 5,5 milyon olarak gerçekleşmesini beklediklerini anlattı.

Dövizdeki kur artışının turizmciye nefes aldırdığını ifade eden Kaptanoğlu, "Şu anki yüzde 1'lik düşüş çok büyütülmemeli. Sezon daha yeni başlıyor. Bu yıl 2005 rakamlarına kolaylıkla ulaşılacağız. Hatta geçeceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Acenteler fiyat kırmadan kaliteli hizmet vermeye çalışsın. Kimse panik yapmasın. Çünkü rakamlar ortada." diye konuştu.

Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Osman Ayık, Alanya'nın geçen yılki rakamları yakalamasının umut verici olduğunu söyledi. Alanya Limanı'na demir atan gemilerin büyük çoğunluğunun İsrail'den geldiğine işaret eden Ayık, İsrail'in Türkiye için önemli bir pazar haline geldiğini kaydetti. Antalya bölgesine deniz yolu ile gelen turist ve gemi sayısında yılın ikinci yarısında büyük artış olacağına inanan Ayık, "Yılın ikinci yarısından çok şeyler bekliyoruz. Umutluyuz. Deniz yolu ile gelen turist sayısında düşüş olmaması sektörü ve temsilcilerini rahatlattı. Geçen yıl ki rakamları geç de olsa yakalayacağız" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious