Akıl almaz 'dolandırıcılık' 3. defa sıçrayamadı!

  • Giriş : 09.11.2007 / 08:28:00

Başkalarına ait kredi kartıyla aldıkları uçak biletlerini ünlü isimlere satarak büyük bir vurgun yapan karı-koca yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul'da, başkalarına ait kredi kartı bilgileriyle turizm şirketlerinden aldıkları uçak biletlerini sık seyahat eden kişilere peşin satarak 1 milyon YTL'lik dolandırıcılık yaptıkları belirlenen Nejla C. ve eşi İlhan C. gözaltına alındı.

Nejla C.'nin cep telefonunu ofis gibi kullanarak dolandırdıkları arasında ünlü isimlerin de olduğu öğrenildi. Mail order yöntemiyle (İnternet üzerinden sipariş vererek kredi kartı ile alışveriş yapmak) alışveriş yapan bazı kişiler, kartlarındaki paraların bilgileri dışında çekildiğini belirterek İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Savcılık talimatıyla Bilişim Suçlar ve Sistemler Şube Müdürlüğü ekipleri çalışma başlattı. Daha önce bazı turizm şirketlerinde çalışan Nejla C.'nin elinde tuttuğu müşterilere ait kart bilgileri ile turizm şirketlerinden uçak bileti aldığı ve biletleri peşin satarak dolandırıcılık olayını gerçekleştirdiği belirlendi.

Nejla C., Bahçelievler'deki evinde gözaltına alındı. Emniyet'te sorguya alınan Nejla C.'nin paraları eşi İlhan C. üzerine açtığı hesaba aktardığı saptandı. Eşinin durumunu öğrenmek üzere Emniyet'e gelen İlhan C. de yakalandı. Nejla C.'nin bir ofisinin bulunmadığı ve cep telefonuyla dolandırıcılık olayını gerçekleştirdiği belirtildi. Emniyet'te sorguları tamamlanan çift, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na sevk edildi. Polis, mail order yöntemiyle alışveriş yapan kişilerin mail order formlarını doldurmadan alışveriş yapmamalarını, firmaların kredi kartı bilgilerini saklamamalarını, bu sistemle hizmet veren firmalar ile bizzat kendileri teyit ederek alışveriş yapmaları, firmaların müşterilerin kullandıkları kredi kartı bilgilerini mutlaka bankalarla paylaşmaları gerektiği uyarısında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious