Akıl verenler çırak kalır

  • Giriş : 15.10.2006 / 00:00:00

"Ovada siyaset" sözleri tartışılan DYP lideri Ağar, çıkışını "ovadan dağa adam devşiren mekanizmaya çomak sokuyorum" diye savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Ağar, kamuoyunda tartışma yaratan çıkışını açarken, buna ilişkin gelen tepkilere de katıldığı bir programda yanıt verdi. Eleştirilere "Ben ne söyleyeceğimi bilirim" diyen Ağar, vatanseverlik konusunda bir teste ihtiyacı olmadığını söyledi. Ağar, kendisine yönelik tepkilere adres vermeden "Kimse akıl vermeye kalkmasın. Kimse de bizi kalkıp vatanseverlik yarışına sokmasın. Çırak kalırlar" sözleriyle mesaj gönderdi.
"Müşterek vatan, bölünmez birliktelik üstünde tesis edilecek yeni bir siyasi iklimi hep beraber yapmak zorundayız" diyen Ağar, terörün AKP döneminde dışarıya ihale edildiğini savundu.

Ağar, PKK'nın uluslararası ilişkilerde "statüko kazanma" aşamasına gittiğine dikkat çekerken, şöyle konuştu:

"Geçmişte örgüt servis destekleriyle ayakta dururken bugün daha bir üst seviyede uluslararası ilişkilere doğru yanaşmaya başlıyor. Benim gördüğüm tehlike budur. Bunu ortadan kaldırmaya çalışıyorum. Kaldırırken de meseleyi tümüyle Türkiye'nin çözebileceği bir toplumsal iklime doğru taşımak istiyorum."

Ağar, cumhuriyeti silahlı terör örgütlerinin yenemeyeceğini, meselenin bu yönüyle bittiğine dikkat çekerken, "Ancak bakıyoruz dağda bir eksilme olmuyor" dedi. Ağar, "Dağda silah atacaklarına ovada siyaset yapsınlar" sözü ile örgütün kaynaklarını kestiğini söyleyen Ağar, şöyle konuştu:
"Türkiye'de bir rutin var, ovadan dağa doğru adam devşiriliyor devamlı. Bu mekanizmaya çomak sokuyorum ben. Bu olamaz, bu devam edemez... Şimdi dağa çıkıp orada teröre bulaşan gençlerin ortalama ömrü altı yedi senedir. Bilemediniz sekiz senedir. Ama en tepedeki örgüt yöneticileri ileri yaş,lara kadar geliyorlar. Bunu değerlendiriyor gençler, aileler değerlendiriyor. Değerlendirmek zorunda."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious