Akıllı binalar hasta ediyor

  • Giriş : 15.03.2007 / 00:00:00

Plazalarda uzun çalışma saatleri, iyi havalandırılmayan ortam, zamanla başağrısı, nefes darlığı gibi belirtilerle seyreden hasta bina sendromuna yol açabilir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kapalı ofisler ve plazalar artık hayatımızın değişmez bir parçası. Ancak yaşamımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz ofisler bazı hastalıkları da beraberinde getiriyor. Memorial Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Alerji Bölümü'nden Uzm. Dr. Füsun Soysal özellikle plazalarda çalışanlarda sık görülen 'hasta bina sendromu' nu anlatarak hasta eden akılı binalar konusunda kapalı ortamlarda çalışanları uyardı.

ÇALIŞTIĞINIZ ORTAM İYİ HAVALANDIRILIYOR MU?
Sendromun belirtileri arasında baş ağrısı, baş dönmesi, uyuşukluk, yorgunluk hissi, gözlerde sulanma, kaşınma, kızarıklık, burun akıntısı, hapşırık, burun tıkanıklığı, boğazda yanma, boğak kuruluğu, gıcık şeklinde öksürük, göğüste sıkışma hissi, nefes darlığı, cilt kuruluğu, ciltte kaşıntılar, burun kanaması, koku ve tat alma bozuklukları, konsantrasyon güçlüğü bulunuyor.
Duvardan duvara halı kullanımının önlenmesi, camlar açılmıyorsa hava temizleyen aletlerden yararlanılması, sürekli bilgisayarla çalışan personelin vardiya saatlerinin ayarlanması gibi önlemler etkilidir. Son 10 yıldır gündeme daha çok gelen 'hasta bina sendromu' konusundaki çalışmalar kesin bir sonuç ortaya koyamasa da; çalışanlar için en iyi performans, 19-20 C'de alınmaktadır.

BİLGİSAYARLAR TEMİZLENİYOR MU?
Duvarlar ve hava, yılda bir kez profesyonel olarak temizlenmeli.
Havalandırma sistemi taze havanın bine içinde dolaşımını artırmak için temizlenip yenilmeli.
Hava filtresi kullanılmalı, temiz ve kuru olmalı. Havadaki nem oranı asla yüzde 60'tan fazla olmamalı.
İçeri hava alınan bölge yükleme ya da park alanlarından uzak olmalı. Hava filtreleri düzenli olarak değiştirilmeli.
Donanım iyi havalandırılmış alanlarda bulundurulup kullanılmalı. Üreticinin belirttiği direktiflere tam olarak uyulmalı.
Bilgisayarlar her altı ayda bir hijyenik bilgisayar ve elektronik donanım temizleyicileri tarafından temizlenmelidir.

Kendinizi test edin
* Başınız sık sık ağrıyor mu?
* Dikkatinizi yoğunlaştırmakta güçlük mü çekiyorsunuz?
* Nefes alırken zorlanıyor musunuz?
* Burnunuz sürekli akıyor mu?
* Kendinizi sürekli yorgun mu hissediyorsunuz?
* Bu sorulardan ilkinin yanıtını evet olarak verdikten sonra diğerleri için de en ez iki evet'iniz varsa, bir hasta bina sendromu kurbanı olabilirsiniz. Teşhisteki en önemli unsur; çalışılan ortamdan uzaklaşılması halinde belirtilerin ortadan kalkmasıdır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious