Akıllı helikopter 'kundakçı'lara göz açtırmıyor

Akıllı helikopter 'kundakçı'lara göz açtırmıyor.8001
  • Giriş : 31.12.2007 / 14:00:00
  • Güncelleme : 31.12.2007 / 13:51:01

Cerrah, araçların kundaklanmasıyla ilgili toplam 28 failin yakalandığını, 9'unun tutuklandığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbullular'a da seslenen Cerrah, "Sokakların güvenliğini isteyenler işyerlerine kamera takmalı" diye konuştu. Bu arada, polisin operasyonlarına ilişkin kaydedilen görüntüler de basın mensuplarına dağıtıldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Celalettin Cerrah, son günlerde yaşanan kundaklama olaylarına ilişkin 28 failin yakalandığını, bunlardan 9'unun tutuklandığını belirtti. 17 kişinin de adliyedeki sorgusunun devam ettiğini belirten Cerrah, 8 Aralık 2007 tarihinde başlayan araç kundaklama olaylarının tümünün terör eylemi olmadığını, belirten Cerrah, bu olayların bir kısmının çeşitli husumetten kaynaklandığını ifade etti. "Maalesef yakaladığımız faillerin içerisinde üniversite öğrencileri de var" diyen Cerrah, "Doğu ve Güneydoğu'lu olan, gasp ve hırsızlık gibi suçlara karışmış vatandaşlarımız da var. Bundan sonra yakmaya çalışırlarsa yakalar adalete teslim ederiz." şeklinde konuştu.

İstanbullular'a da seslenen Celalettin Cerrah, "Sokakların güvenliğini isteyenler işyerlerine kamera takmalı. Dünyanın her yerinde kamera sistemi kullanılmakta. Londra'da 5 milyon kamera vardır, bunların hepsini polis koymamıştır. Biz, MOBESE kameralarının sayısını 1350'ye çıkardık. Ama bu sayının İstanbul gibi büyük bir kente yetmesi mümkün değildir. Önümüzdeki günlerde yeni konmaya devam edecek. Arkadaşlarımıza cep bilgisayarları dağıtılacaktır." diye konuştu. Cerrah, İstanbul'da her ilçesinde bütün polislerin görev yaptığını, en ücra köşeye sivil polis ekiplerinin görevlendirildiğini söyledi.

Emniyetin kullandığı helikoptere de değinen Cerrah, "Helikopterimizin gece uçma özelliği var. Ayrıca aşağısını izleme yapabiliyor. En önemli özelliği de; eğer biz kişiyi izlemeye almışsa o kişi İstanbul'un neresine giderse gitsin helikopter o tarafa yönlenmektedir." diye konuştu.

Celalettin Cerrah, jandarma, polis ve MİT'in arasında herhangi bir sorunun bulunmadığını belirterek, "Siyasi suçlarla ilgili konularda müşterek çalışırız. Jandarma, polis ve MİT mutlaka bilgi alış verişinde bulunur, ayrı düşünülemez." dedi.

Cerrah, yılbaşı nedeniyle tüm tedbirlerin alındığını, vatandaşların iyi bir şekilde yılbaşı akşamını geçirmeleri için polislerin tamamının görevi başında olacağını söyledi.

-GÖZALTINA ALINAN ŞAHISLARLA BİRLİKTE 9 ADET SUÇ AYDINLATILDI-

Öte yandan, polisin operasyonlarında ele gerilen malzemeler ise şöyle, 2 adet kurusıkı tabanca, 7 adet fişek, 2 adet şarjör, Kullanıma hazır 9 adet molotof kokteyli, 4 adet telsiz

1 adet satır, 1 adet bıçak, 2 adet dizüstü bilgisayar, 43 adet CD, 1 adet biber gazı, 2 adet benzin bidonu, 4 adet demir çubuk, 1 adet ağaç sopa ve Yurtsever Gençlik isimli örgütsel dergi.

Şahısların gözaltına alınmasının ardından ise şu olaylar aydınlatıldı;

30 Aralık 2007; Fatih Darüşşafaka Caddesi'nde bir aracın yakılması

29 Aralık 2007; Sultanbeyli Abdurrahman Gazi Mahallesi'ndeki 5 aracın yakılması

28 Aralık 2007; Bahçelievler Kocasinan Merkez ve Zafer Mahallesi'nde 3 aracın yakılması

28 Aralık 2007; Küçükçekmece Kanarya Mahallesi'nde 2 aracın yakılması

27 Aralık 2007; Eminönü Demirtaş Mahallesi'nde 1 aracın yakılması

23 Aralık 2007; Büyükçekmece'de 1 aracın yakılması

22 Aralık 2007; Kağıthane Gültepe'de 1 aracın lastiklerinin kesilerek zarar verilmesi

9 Aralık 2007; Kağıthane Nurtepe Mahallesi'nde çöp konteynerleriyle yola barikat kurulup molotof kokteyli atılmak suretiyle yolun trafiğe kapıtılması

19 Ağustos 2007; Gazi Mahallesi İsmetpaşa Caddesi'nde İETT'ye ait 2 otobüsün yakılması.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious