‘Akıllı ilaç’larla yan etkiye son

  • Giriş : 02.06.2006 / 00:00:00

Türk Biyokimya Derneği Başkanı Prof. Dr Nazmi Özer, özellikle kanser tedavisinde kullanılacak olan “akıllı ilaç” yöntemiyle daha az dozda ilaçla daha etkin tedavinin mümkün olacağını kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

2-3 yıl içinde kullanılacak
Türk Biyokimya Derneği Başkanı Prof. Dr Nazmi Özer, yalnızca hastalıklı molekülü hedef alarak tedaviyi amaçlayan akıllı ilaçların, 2-3 yıl içinde kullanılmaya başlayacağını söyledi. Özer, “Eğer bir hastalık karaciğerdeyse ilaç sadece karaciğere gidiyor ya da beyindeyse beyine gidiyor. Sanki postaya verdiğiniz bir mektup gibi, üzerine adres yazmışsınız gibi o dokuya özgü bazı özellikleri keseciklerin üzerine koyuyoruz ve bu adres gibi davranarak, o dokuya gidiyor. Dolayısı ile de çok düşük dozlarda olduğu için kişilerin hastalığa uğramasını engelliyor” dedi.

Zarar en aza indirilecek
Özer, kanser başta olmak üzere birçok hastalıkta kullanılacak olan bu ilaçlar sayesinde, ilaçların vücuda verdiği zararın önüne geçilerek, daha az dozlarla daha etkili tedavinin sağlanacağını belirtti. 24-29 Haziran 2006 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan uluslarası bir kongrede akıllı ilaç çalışmalarının masaya yatırılacağını söyleyen Özer, Türkiye’deki eczacılık fakültelerinde bu yönde çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious