Akıllı Soytarı kitap oldu

Akıllı Soytarı kitap oldu.3232
  • Giriş : 17.07.2006 / 00:00:00

Çocuk tiyatrosunun yetkin imzası Fikret Terzi’nin Akıllı Soytarı adlı oyunu, yayın sahnesinde “perde” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünyanın bugün ulaştığı siyasal ve sosyal kirliliğin boyutunu gözler önüne seren oyunda bunu engellemenin ancak çocuklarla olabileceğinin altı çiziliyor. Yazarın “Çocuk tiyatroya seyretmek için değil, oynamak için gelir” yaklaşımıyla, izleyici çocuk rol kişiliğine büründürülerek aktif katılımcı kılınıyor.

“Akıllı Soytarı”, insanın ancak eşit, özgür ve demokratik bir ortamda mutlu olabileceğini evrensel bir tema ve masalsı bir kurguyla anlatan çağdaş fantastik bir oyun. Akıllı Soytarı ve çocuklar; savaş başta olmak üzere kötülük kavramlarının bilinmediği uzayın mutluluk gezegenini yalan - dolan - çıkar adlı üç dünyalı düzenbazın kirletmesine izin vermiyor.

Kuramlarından birini “Tiyatrosuz büyüyemeyiz; ne çocuk ne de yetişkin olarak” şeklinde özetleyen yazarın Mitos Boyut Yayınları arasından çıkan bu kitabı, salt çocuklara ya da alanın ilgililerine değil herkese yönelik. Çocuğu tiyatro seyircisi olmaya özendirecek kadar çarpıcı olan yapıt, iyi bir okuyucu olmasında da etkili bir dramatik kurgu içeriyor.

Mitos Boyut Yayınları, Fikret Terzi’nin; şu sıralar İzmit Şehir Tiyatroları’nca sahnelenen “Keloğlan (O Benim O)”, Ankara Devlet Tiyatroları’nca sahnelenen “Gölgenin Canı” ve Bakırköy Belediye Tiyatroları’nca üç sezondur sahnelenen “Barış Ormanında Yarış” oyunlarını da önümüzdeki aylarda tiyatrosever çocuk okurlarla buluşturmaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious