Akıllı Stat projesi hazırlandı

Akıllı Stat projesi hazırlandı.58047
  • Giriş : 09.05.2008 / 23:56:00
  • Güncelleme : 09.05.2008 / 23:53:27

Manisa Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri, maçlarda kötü tezahürat ve küfürün önlenmesi için Akıllı Stat projesi hazırladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Karşılaşmalar sırasında küfür edilmesi ya da tribünlerde olay yaşanması durumunda, uzaktan kumandayla tribünlere şeffaf bir perdenin indirilmesini öngören ve İstanbul'da mayıs ayı başında düzenlenen 7. Sosyal Bilimler Olimpiyatı'nda gümüş madalya ile ödüllendirilen projeyi hazırlayan öğrenciler için Manisa'da tören düzenlendi.

Aynı okuldan ''Kayıp Tarih'' adlı proje ile olimpiyatta altın madalya kazanan öğrencilerin de hazır bulunduğu törende konuşan Manisa Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Özgür Nişancı, 7. Sosyal Bilimler Olimpiyatı'nın, bireyin içinde yaşadığı dünyaya ve karşılaştığı sorunlara farklı açılardan bakabilmesini ve bunları çözebilecek yetkinliğe ulaşmasını sağlayan, sosyal bilimler alanında dünya çapında tek olimpiyat olma özelliğini taşıdığını söyledi.
PROJELER

Törende daha sonra öğrenciler, projelerle ilgili bilgi aktarımında bulundu.

''Akıllı Stat'' isimli proje ile gümüş madalya kazanan öğrenciler Berk Akçay ve Ahmet Atacan futbolun son dönemde içine sürüklendiği şiddet ve küfür çıkmazından dolayı böyle bir projeyi hazırladıklarını kaydederek, şunları söylediler:

ŞEFFAF PERDE İNİYOR

''Yaklaşık bir buçuk yıl süren araştırmadan sonra bu proje ile tribünlerde olmasını istemediğimiz olayların ve statlardaki şiddet ve küfürün yok edilmesini amaçladık. 4 seçenekli projemize göre, uzaktan kumanda ile çalışan şeffaf perde, olay ya da küfür anında tribünlerin önüne yukarıdan aşağıya doğru iniyor. Seyirciler maçı seyredebiliyorlar ama sesleri futbolculara gitmiyor.

DAMSIZ GİRİLMEYEN TRİBÜN

İkinci seçenekte ise, bayan ve erkeklerin birlikte oturdukları bölüme, damsız girilmiyor, böylelikle aile tribünü oluşturulmuş oluyor. Üçüncü seçenek ise raylı sistem tribünler. Olay anında tribün sağa ya da sola doğru kayarak, statdan dışarıya çekiliyor ve çıkan olaya hemen anında müdahale edilebiliyor. Son seçenekte ise yine raylı sistemle tribünler kendi ekseni etrafında dönüyor. Olay anında tam ters istikamete dönen tribünlere, güvenlik güçleri anında müdahale edebiliyorlar.''

Törende öğrenciler çeşitli hediyelerle ödüllendirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious