Akın Birdal'dan savcılık talebine rest

Akın Birdal'dan savcılık talebine rest.11103
  • Giriş : 16.05.2009 / 22:23:00

Türkiye Almanya İnsan hakları Derneği'nin kuruluş kutlamalarına katılmak üzere Almanya'nın Köln kentine gelen DTP Milletvekili Akın Birdal, ''TBMM üzerinde bir irade olamaz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Birdal yaptığı basın toplantısında TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın DTP'li beş milletvekilinin zorla ifade vermeye götürebileceklerini belirtmesini eleştirerek, ''TBMM Başkanı bu prosedürün yargının ve yasaların gereği olduğunu söylüyor. Yasayı kim yapıyor TBMM. Eğer bunda demokrasi adına, farkılıkların bir arada bulunmasına, çoğulculuğa karşı gerçekten rahatsız verici bir durum varsa önümüzdeki hafta toplanıp derhal bu giderilir. Yasama yürütme yargı arasında kuvvetler ayrılığı ilkesi var. Yargı TBMM'nin üzerinde irade olamaz'' dedi.

Birdal, 1994'te mecliste yaşanan olayların hala unutulmadığına dikkat çekerek, ''O dönemde Türk demokrasisine ağır bir darbe vurulmuştu. Bu sadece o dönemde DEP'in kapatılmasına yol açan bir saldırı değil aksine Türk demokrasisine darbe vuran bir saldırıdır. Arkadaşlarımız 10 yıl hapis yatmışlardır. Bunlardan ders çıkarılması gerekirken bu tür olayların tekrar gündeme gelmesi yanlıştır. Bir suda bir kere yıkanılır ikinci kez yıkanılmaz'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Kürt sorunuyla ilgili açıklamalarını da değerlendiren Birdal, şöyle konuştu:

''Sayın Cumhurbaşkanının açıklamaları çok önemli. Bu açıklamalar duvara çarpmamalı. İlk adım olarak Başbakan Erdoğan'ın DTP lideri Türk ile tokalaşması ve diyalog için adımların atılması gerekmektedir. Genel siyasi af toplumsal barışın ilk adımını oluşturacaktır. Cesaret gerekli. Kararlı adım atmak gerekir. Bende buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum. Cumhurbaşkanının açıklamaları sadece meclis değil medyayı, sivil toplum örgütlerini, barış içinde yaşamak isteyen herkesi harekete geçirmelidir. Yoksa yarın yine gazete arşivlerinde kalmamalı. Bu süre içinde kim bunu provoke ediyorsa bu ortaya çıkarılmalı. DTP olarak bunu çok önemsiyoruz.''

Bir muhabirin Abdullah Öcalan da affa dahil olacak mı sorusunu Birdal, ''Her şey mümkün neden olmasın? Evrensel hukukta ayrımcılık olmaz hukuk herkes için geçerlidir. Af çıkarsa bu herkesi kapsar'' diye cevapladı.

Akın Birdal, Alman basınında da geniş yankı bulan Mardin'in Mazıdağı ilçesi Bilge Köyü Katliamına ilişkin oluşturulan araştırma komisyonunda yer almak istemesine rağmen, kendisinin komisyona alınmamasını eleştirerek, ''Devletin saklamak istediği şeyler var. İleriki süreçte tüm gerçekler ortaya çıkacaktır'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*