Akkale'den çarpici açiklamalar...

  • Giriş : 17.10.2005 / 00:00:00

ANTALYA - Kültür ve Turizm Bakani Atilla Koç'un sanat dünyasindan bir çok ismin görev yapmadan devletten maas aldigini açiklamasi ve bunlari 'bankamatik sanatçilar' olarak açiklamasindan sonra baslayan tartismalar sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Antalya'da katildigi bir gecede konusan Akkale, Atilla Koç'u Kültür Bakani olarak görmedigini ifade ederek, "Degil turizm bakani, ne bakani olursan ol bizi yildiramazsin. Bizi bankamatiklere mahkum ettin ya, biz de seni kiniyoruz. Mars mars diyerek degil biz Allah'a ismarladik diyerek emekliligimizi istedik." dedi.


BIZI BANKAMATIKLERE SIZ MAHKUM ETTINIZ


Antalya Büyüksehir Belediyesi tarafindan bu yil ilk defa gerçeklestirilen 1. Ramazan Senlikleri kapsaminda düzenlenen Malatyalilar gecesine, sanatçi olarak Belkis Akkale katildi.

AK Parti Malatya Milletvekili Ali Osman Baskurt'un AB'yi de ele alarak yaptigi açilis konusmasindan sonra sahneye çikan Akkale, Kültür ve Turizm Bakani Atilla Koç'a agir elestirilerde bulundu. Önce Baskurt'un konusmasina "burasi miting alanina döndü" diyerek tepki gösteren türkücü, daha sonra Kültür ve Turizm Bakani'ni kinayarak konusmasini sürdürdü.

Bakan'in Türk sanatçilarini yerden yere vurdugunu belirten Türk Halk Müzigi sanatçisi, "Degil Kültür Bakani, ne bakani olursan ol, bizi yildiramazsin. Ben yillardir bin YTL'ye talim ettim, çünkü ben sanatçiyim. Bankamatik sanatçilari diyorsunuz. Bizi bankamatige siz mahkum ettiniz." diye konustu.

Akkale, agir sözlerinin ardindan konserine devam ederken, Malatya Milletvekili Ali Osman Baskurt, sürekli olarak telefonundan mesaj geçti. Konser boyunca yüzü asilan milletvekili, türkücüyü neredeyse hiç alkislamazken, sürekli olarak cep telefonu ile bir yerlere mesaj çekti.


"2 YILDIR SIYASI TOPLANTILARA BILE ALET EDILDIK"


Konser sonrasinda CIHAN'in sorularini yanitlayan türkücü Belkis Akkale, Bakan'in kendisi gibi yillardir hizmet veren sanatçilarin onurunu kirdigini aktardi.

Ünlü sanatçi, son 2yildir sanatçilarin seçim propagandasina dahi alet edildigini iddia etti. Kendilerinin daha önceki anlasmalarinda yilda 12 konser verilecegi maddesinin yer aldigini hatirlatan Belkis Akkale, söyle konustu: "Son 2 yildir bu sayi artik her sezon 30-40 konsere çikti. Bir yerde seçim propagandasi gibi siyasi toplantilara bile alet edildik. Bunca yildir Türk müzigine çok emek vermis önemli isimler Kültür Bakanligi'nin adini saha kaldirdik. Deniyor ki bankadan paralarini çekiyorlar, yasiyorlar. Hayir yok böyle bir sey. Bizim her yil gittigimiz konserleri üst üste koyarsaniz aldigimiz 1.5 milyar lira harcadigimiz bahsis parasini karsilamiyor."


"MARS MARS GITMIYORUZ, EMEKLILIGIMIZI ISTIYORUZ"


Kendisinin görev yerinin Ankara Güzel Sanatlar Dairesi oldugunu aktaran ve Bakan Atilla Koç'un "herkes yerine mars mars" açiklamalarina sinirlenen Akkale, "Bakan herkes mars mars yerine diyor ya. Biz mars mars demiyoruz. Allah'a ismarladik diyerek emekliligimizi istiyoruz." diye konustu.

Bakan Atilla Koç'u sadece turizm bakani olarak gördüklerine de vurgu yapan Akkale, kendisinin daha önce 6 kültür bakani gördügünü aktararak, emeklerini helal etmeyecegini açikladi.

Akkale, "Bakan'in yaptiklarini siddetle kiniyoruz. Biz buna layik degiliz. Daha önceleri biz sezon sonunda Ankara'ya davet edilirdik. Zamanin bakani kimse bize çiçeklerle plaketlerle tesekkür ederdi. Biz buna aliskiniz, hirpalanmaya degil. Bizi hirpalayanlara hakkimizi helal etmiyoruz. Böyle ünlüler kadrosunu bakan bir daha nerden bulacak bilmiyorum." seklinde konustu.

Kültür ve Turizm Bakani Atilla Koç yaptigi bir açiklamada 'Herkes yerine mars mars' diyerek bakanlik bünyesindeki solist koro sanatçilarinin kadrolarinin oldugu illere gönderilecegini bildirmisti.

Bakan Koç'un açiklamasinda yer alan koro sanatçilarinin isimleri ve kadrolarinin ulundugu yerler su sekilde siralaniyor: Muazzez Abaci Diyarbakir, Selahattin Alpay, Canan Baskaya ve Recep Kaymak Sivas, Izzet Altinmese, Kamil Sönmez, Samime Sanay ve Belkis Akkale Ankara, Zekai Tunca Izmir, Safiye Soyman Edirne ve Bedri Ayseli Sanliurfa.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious