Akkök, krize rağmen enerjide büyüdü!

Akkök, krize rağmen enerjide büyüdü!.7683
  • Giriş : 27.11.2008 / 14:49:00
  • Güncelleme : 27.11.2008 / 14:55:09

Akkök Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Mehmet Ali Berkman, grup şirketlerinin küresel kriz ortamındaki yatırımları ve projeleri hakkında bilgi verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Akkök Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı (CEO) Mehmet Ali Berkman, grup şirketlerinin küresel kriz ortamındaki yatırımları ve projeleri hakkında bilgi verirken “Grubun lokomotif şirketi AKSA 2009'da yüzde 70 civarında bir üretim kapasitesi ile çalışacak şekilde tedbirleri aldı.

Tekstilde zaten küçülme gerçekleştirmiş durumdayız. Gayrimenkul sektöründe ise yeni yatırım yapmaktan ziyade mevcut kontratlarımızı ve projeleri öncelikle tamamlamayı hedefliyoruz. Enerji sektörü ciromuzda 2009'da büyüme bekliyoruz” diye konuştu.

Küresel krizi değerlendiren Berkman “ABD kriz koşullarından daha hızlı toparlanacak. AB bölgesinde bu toparlanmanın biraz daha geç olacağını düşünüyoruz. İhracat pazarlarındaki daralma nedeniyle Türkiye büyük bir ihtimalle bu trene son vagon olarak eklenecektir” dedi.

Akkök Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı(CEO) Mehmet Ali Berkman, grup şirketlerinin küresel kriz ortamındaki yatırımları ve projeleri hakkında bilgi verirken “Grubun lokomotif şirketi AKSA 2009'da yüzde 70 civarında bir üretim kapasitesi ile çalışacak şekilde tedbirleri aldı.

Tekstilde zaten küçülme gerçekleştirmiş durumdayız. Gayrimenkul sektöründe ise yeni yatırım yapmaktan ziyade mevcut kontratlarımızı ve projeleri öncelikle tamamlamayı hedefliyoruz. Enerji sektörü ciromuzda 2009'da büyüme bekliyoruz” dedi.

İcra Kurulu Üyesi Ayça Dinçkök'ün de katıldığı basın toplantısında basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Mehmet Ali Berkman “AKSA'nın Ulusal Kalite Ödülü almasından dolayı büyük mutluluk duyduklarını ve bu başarıdan dolayı tüm çalışanları kutladığını söyledi.

“TÜRKİYE DE KRİZ TRENİNİN SON HALKASINA EKLENECEK”

Küresel krizi değerlendiren Berkman ABD ekonomisinin yılın son çeyreğinde yüzde 2.8 oranında küçüleceğini ve 2009'un ilk ayları ile birlikte ekonomik büyümenin yüzde 0.1-0.2 gibi küçük de olsa pozitif oranlara yükseleceğini belirterek şu değerlendirmeyi yaptı:

“ABD ekonomisi 2009'un son çeyreğinde yüzde 2.3 gibi bir büyüme hızını yeniden yakalayacak görünüyor. ABD yeni paketin de açıklanmasıyla birlikte toparlanmasını daha hızlı yapacak. AB bölgesinde bu toparlanmanın biraz daha geç olacağını düşünüyoruz. AB içinde en önemli ülke Almanya ve bu ülkenin de 2008 ortalarında yeniden pozitif büyümeyi yakalayacağı anlaşılıyor. En kötü durumda ise İngiltere. İhracat pazarlarındaki daralma nedeniyle Türkiye büyük bir ihtimalle bu trene son vagon olarak eklenecektir. 2009 sonundan itibaren ihracattaki artışa bağlı olarak Türkiye'nin de yeniden ekonomik büyümesinin olumlu bir sürece gireceğini tahmin ediyoruz”.

“MEVCUT GAYRİMENKUL PROJELERİNİ TAMAMLAMAK HEDEF”

Akkök Grubu'nun kimya, tekstil, enerji, gayrimenkul sektörlerinde ağırlıkla faaliyet gösterdiğini ifade eden Mehmet Ali Berkman “ Bir dizi sektör gibi gayrimenkul alanında da bir talep düşüşü yaşanıyor. Konutta bireysel talepte bir düşme yaşanıyor. Biz öncelikle başlamış olduğumuz projeleri tamamlamak ve kontratlarımızı yerine getirme çalışması içindeyiz. Yeni bir yatırım düşünmüyoruz. AVM'lerde ise biraz erteleme olacağı öngörülüyor” diye konuştu.

“ENERJİDE CİRO ARTIŞI BEKLİYORUZ”

Enerji sektöründeki yatırımlar hakkında da bilgi veren Berkman, “Enerji sektörü daha iyi gidecek görünüyor. Çünkü enerjisiz yaşayamayız. Eylül-Kasım 2008 arasındaki dönemde enerjide yüzde 5 civarında bir talep düşüşü var. Burada ikili bir etki söz konusu .Birincisi döviz kurları nedeniyle başta doğal gaz olmak üzere enerji fiyatlarında bir yükseliş oldu. Bu da doğalgaza kurumsal ve bireysel talebi düşürdüğü için toplamda yüzde 5'lik bir azalmaya yol açtı. yaşadık. Çeklerle enerji sektöründe Akenerji olarak ortaklığa gittik. 2009'da enerji ciromuzun artacağını öngörüyoruz. Enerji sektöründe genel olarak talep düşüşünün yüzde 5 en fazla yüzde 10 olacağını düşünüyoruz” dedi.

“TEKSTİLDE ZATEN KÜÇÜLDÜK”

Tekstil sektörünün küresel krizden en fazla etkilenen sektör olduğunu dile getiren Berkman “ Grup olarak zaten tekstilde bir küçülme gerçekleştirdik. İplik üretimini azalttık ve halıdan çıktık. Kumaş üretimine devam ediyoruz, talep azalması burada da devam ederse gereken kararları en hızlı şekilde alabilecek durumdayız. Biz sipariş üzerine çalıştığımız için siparişlerde azalma olduğunda gereken büzülmeyi de yapabiliyoruz hemen” diye konuştu.

“LİMAN ÖZELLEŞTİRMESİNDE ESKİ YENİ ADALETİ SAĞLANSIN”

Bütün sektörlerdeki navlun düşüşünden liman yatırımlarının da etkilendiğini kaydeden Berkman “ Kamudan mevcut mevzuatın daha adil olacak şekilde düzeltmesini bekliyoruz.Yeni liman özelleştirmesi alan kuruluşlar için getirilen lehte uygulamaların eski liman işletmecilerine de yaygınlaştırılmasını istiyoruz. Kısaca adalet bekliyoruz“ dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*