Akkuş'un kimlerle irtibatı vardı?

Akkuş'un kimlerle irtibatı vardı?.13475
  • Giriş : 24.05.2007 / 00:53:00

Anafartalar Çarşısı saldırganı Güven Akkuş'un kimlerle irtibatı vardı?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ulus'taki Anafartalar Çarşısı'nda meydana gelen ve 6 kişinin öldüğü 91 kişinin de yaralandığı patlamayla ilgili soruşturma sürüyor.

Üzerinde bulunan plastik patlayıcı ile patlamayı gerçekleştiren Güven Akkuş'un örgütsel bağının yanı sıra diğer bağlantıları da polis tarafından inceleniyor.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin olay yerinde buldukları ceset parçalarından alınan parmak izi sonucu kimliği ortaya çıkarılan Güven Akkuş'un (28) bağlantıları araştırılmaya başlandı.

Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü'ne bağlı birimler, Akkuş'un yasa dışı Türkiye İhtilalci Komünistler Birliği (TKİB) örgütüne mensup olduğunu, afiş asma, polise mukavemet gibi suçlardan polis kaydı bulunduğunu saptadılar.

Sivas'ın Zara ilçesi nüfusuna kayıtlı olan ve 3 kardeşi bulunan Akkuş'un cezaevinden çıktıktan sonra ablasıyla birlikte bir süre oturduğu, daha sonra ailesiyle bağlantısını kestiği belirlendi.

Uzun süredir akrabalarıyla görüşmeyen Akkuş'un terör örgütü PKK/KONGRA-GEL ile ilişkiye girme olasılığı üzerinde duran soruşturmacı birimler, yasa dışı sol örgütlerin geleneğinde sivillere yönelik eylemlerin bulunmadığını kaydettiler.

İntihar saldırılarının DHKP/C tarafından kullanıldığını ve bu saldırılarında genelde resmi görevlilere yönelik olduğunu hatırlatan yetkililer, patlama sırasında bir polis aracının Anafartalar Çarşısı önüne yanaşmasının saldırganı panikletme olasılığı üzerinde de duruluyor. Altındağ İlçe Emniyet Müdürülüğüne bağlı bir polis aracının Anafartalar Çarşısı önünde patlamadan yaklaşık 1 dakika önce durarak bir başkomiseri indirdiğini, elinde telsiz olan sivil başkomiserin patlamada ön camı kırılan otobüsün yavaşlaması üzerine karşıya geçtiği ve bu sırada patlamanın meydana geldiğini kaydettiler.

Aynı yetkililer, saldırganın hedefinin başka bir yer olabileceği, Kızılay'da bir süre önce kafeye tuvalet ihtiyacını karşılamak için gelen polisleri görerek panikleyen yasa dışı DHKP/C terör örgütü mensubu gibi panikleyerek patlatmış olabileceğini söylediler.

Terör örgütünün ''hücre'' tipi ve ''yurtsever cephe'' tarzı evler tutarak eylemlere buralarda hazırlandığını kaydeden yetkililer, birincide ''aile görünümü'', ikincide ise ''bekar olan ve aynı görüşte kişilerle barındıklarını'' kaydettiler.

Yetkililer, intihar saldırısı yapacak kişilerin vazgeçme olasılığı ile patlayıcı düzeneğinin hazırlanması sırasında refakatçi örgüt üyeleriyle birlikte hareket ettiğine dikkat çekerek, Akkuş'un nerede kaldığı, yanındaki refakatçinin kim olduğuna ilişkin araştırmaların da sürdüğünü bildirdiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious