Akkuş'un pimini kim çekti?

Akkuş'un pimini kim çekti?.9952
  • Giriş : 02.06.2007 / 10:55:00

Tanık ifadelerine göre Akkuş'un yanında eylem öncesinde bir kadın vardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Büyük ihtimalle, Akkuş'u yakından takip eden kadın, saldırganın heyecanlandığını fark edince çift kilitli bombayı uzaktan patlattı

Ulus Anafartalar Çarşısı'nın önünde 22 Mayıs 2007'de meydana gelen ve 6 kişinin ölümü, 100'ü aşkın kişinin de yaralanması ile sonuçlanan patlama olayında sürpriz gelişmeler yaşandı. Canlı bomba Güven Akkuş'un yalnız olmadığı ortaya çıktı. Ankara polisi, adı Ayşe olarak belirlenen bir bayanı arıyor. Ayşe'nin olay sırasında yaralananlar arasında olduğu ve hastanede ayakta tedavi gördükten sonra kayıplara karıştığı belirtilirken, Akkuş yerine bombanın pimini Ayşe'nin çekip çekmediği araştırılıyor. Yenişafak olayın gerçekleştiği ilk gün, bombanın çift kilitli olduğunu ve laptopla uzaktan patlatılma ihtimalinin yüksek olduğunu yazmıştı. Süpriz tanıklar Akkuş'un, patlamadan 3 gün önce Antalya'da olduğunu ve Ankara'ya gelmek üzere ayrılırken bir bayanla parkta vedalaşırken zafer işareti yaptığını söyledi.

TEDAVİLERİ SÜRÜYOR

Yaralıların tedavi gördüğü bir hastanede de yeni bir bilgi elde edildi. Akkuş'un patlamadan önce yine yanında bir bayanın olduğu saptandı. Patlamada olduktan sonra hastaneye kaldırılan yaralılar arasında bulunan ve kayıtlara adını "Ayşe" olarak yazdıran bir kadının, ayakta tedavi olduktan hemen sonra kayıplara karıştığı Emniyet, yaralı tanıklar ve doktorlar tarafından doğrulandı. Polis, kaçan bayan ile Akkuş'un Antalya'da görüştüğü bayanın aynı kişi olup olmadığının araştırıldığını bildirdi. Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısı Hamza Kelkit, yaralıların isimlerini taradı ve yararlılar arasında 3 tane Ayşe tespit etti ancak bu kişilerin tedavileri sürüyor. Robot resmi de çizilen Ayşe'nin, her tarafta aranmasına devam ediliyor.

BOMBA ELİNDE PATLADI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan bir yetkili, "Neden bombanın Anafartalar Caddesi'nde patlatıldığı" sorusuna, "Takip edildiklerini ve yakalanacaklarını anlayınca bombayı patlattılar ya da, Akkuş ve bu bayanın yanısıra, bunları kontröllü bir şekilde uzaktan takip eden üçüncü bir kişi bulunuyordu. Bu kişi ya da bayan tereddüt içinde olduklarını düşündükleri Akkuş'u uzaktan patlatmış olabilirler" dedi. Başsavcılık yetkilisi, Güven Akkuş'un PKK'lı olduğunun kesinlik kazandığını kaydetti. Bomba uzmanları da Akkuş'un patlayıcıyı elinde taşıdığını, aksi halde vücuduna sarılı olması durumunda, Akkuş'a ait hiçbir parçaya rastlanamayacağını açıkladı.

YENİ ŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious