Akkuyu Santrali değerlendirmede

Akkuyu Santrali değerlendirmede.10089
  • Giriş : 13.10.2008 / 21:31:00
  • Güncelleme : 13.10.2008 / 21:48:04

Enerji Bakanı Hilmi Güler, Mersin-Akkuyu'da kurulacak nükleer santral ihalesiyle ilgili değerlendirme çalışmalarının devam ettiğini ve ikinci zarfın incelendiğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güler, Ankara'da çeşitli temaslarda ulunan ABD Türk Konseyi (ATC) Yönetim Kurulu Başkanı Brent Scowcroft ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında yaklaşık 1 saat süren görüşmeye Bakanlık yetkilileri ile BOTAŞ ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığından üst düzey yöneticiler katıldı.

Bakan Güler, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, enerji konusunda ortak projeleri değerlendirdiklerini söyledi.

Nükleer yatırımdan, yenilenebilir enerjiye, petrol arama faaliyetlerinden diğer projelere kadar birçok konunun konuşulduğunu anlatan Bakan Güler, heyette bulunan iş adamlarına, Türkiye'de yürüyen enerji projeleri hakkında da bilgi verildiğini belirtti.

Görüşmede, İran'daki nükleer faaliyetler konusunun konuşulup konuşulmadığı sorusu üzerine de Güler, ''İran konusu gündeme gelmedi. Nükleer enerji konusunda bundan sonraki yapacağımız yatırımlarda ilgi duyan ABD firmalarıyla görüşmelerimizin devam etmesi gerektiği mesajını aldık. Ama İran konusunu görüşmedik'' dedi.

Görüşmede elektrik üretimi konusunun da ele alındığını söyleyen Güler, küresel krizin enerji yatırımlarını nasıl etkileyeceğine ilişkin değerlendirme yapılıp yapılmadığı sorusunu yanıtlarken de, yeni dönemdeki yatırımlarda bunun da göz önüne alınması konusunu görüştüklerini vurguladı. Güler, bu alanda da zaten prosedürün yürüdüğüne işaret etti.

Bakan Güler, ziyaret sırasında TPAO ile ilgili nelerin konuşulduğu sorusu üzerine de, TPAO'nun yürüttüğü projeler bulunduğuna dikkat çekerek, Türk iş adamlarının yeni yatırımlarda izin için gereken süre konusundaki görüşlerini dile getirdiklerini ifade etti.

Güler, Akkuyu'da kurulacak nükleer santral ihalesine ilişkin bir soru üzerine de, bunun değerlendirme safhasında olduğunu, ikinci zarfın incelendiğini ve sürecin devam ettiğini bildirdi.

ABD Türk Konseyi Başkanı Scwcroft da, görüşmenin çok verimli geçtiğini ve ziyaret sırasında ikili projeleri değerlendiklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*