Aklınızdan bile geçirmeyin!

Aklınızdan bile geçirmeyin!.9871
  • Giriş : 22.09.2006 / 00:00:00

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Perviz Davudi, "Düşmanlarımızı uyarıyorum, İran'a saldırmayı akıllarına bile getirmesinler" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İran-Irak savaşının başlamasının yıl dönümü nedeniyle düzenlenen Kutsal Savunma Haftası törenle kutlandı.
İslam devrimi lideri İmam Humeyni'nin mezarının yanındaki alanda düzenlenen törene, Davudi'nin yanı sıra Savunma Bakanı Mustafa Muhammed Neccar, üst düzey askeri komutanlar ve yabancı askeri misyon temsilcileri katıldı.
Davudi, yaptığı konuşmada, ABD'nin Afganistan ve Orta Doğu'nun bir kısmını gayrimeşru bir şekilde işgal ettiğini belirterek, işgal sonunda bölgede katliam ve terör olaylarının arttığını söyledi.

İşgalcilerin bölgeden bir an önce çekilmesini isteyen Davudi, bölgede barış ve huzurun işgalin bitirilmesiyle sağlanacağını belirtti.

Ülkesinin nükleer programına da değinen Davudi, askeri doktrinlerinde nükleer silahlara yer olmadığını, dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in nükleer silahların haram olduğunu söylediğini anlattı.

"Kendi depoları nükleer silahlarla dolu olanlar, bugün bizim barışçıl amaçlı nükleer teknolojiden yararlanmamıza karşı çıkıyor" diyen Davudi, nükleer programlarının barışçıl amaçlı olduğunu ve bütün faaliyetlerin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) müfettişleri tarafından denetlendiğini kaydetti.

Davudi, nükleer faaliyetlerinin Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması (NPT) çerçevesinde devam ettiğini ve bunlardan hiçbir sapma olmadığını belirterek, nükleer teknolojiden yararlanmayı bütün İran halkının istediğini vurguladı. İran ordusunun hiçbir zaman nükleer silaha ihtiyaç duymadığını söyleyen Davudi, "Çünkü bizim ordumuz, gücünü bu tür silahlardan değil, kendi imanından alıyor" dedi.
İran ordusunun gücünü tatbikatlarda da gösterdiğini kaydeden Davudi, "Düşmanlarımızı uyarıyoruz. İran'a saldırmayı akıllarına bile getirmesinler" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious