Akman Komisyon'a RTÜK'ü anlattı

Akman Komisyon'a RTÜK'ü anlattı.9204
  • Giriş : 04.11.2008 / 20:46:00

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda RTÜK bütçesiyle ilgili milletvekillerinin sorularına cevap veren Zahit Akman bir medya linciyle karşı karşıya olduğunu savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

RTÜK Başkanı Zahid Akman, Rehber Basın Yayın Organizasyon ve Eğitim Tesisleri Limited Şirketine halen ortak olduğunu belirterek, ''Bu şirket, şu anda bir sermaye şirketidir ve ortak olmama mani bir durum yoktur'' dedi.

Akman, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, RTÜK bütçesi üzerinde milletvekillerinin eleştiri ve sorularını yanıtladı.

CHP'li milletvekilerinin tavrını ''kınadığına'' ilişkin sözlerinin maksadını aştığının ifade edildiğini belirten Akman, CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi ile CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek'in, toplantının başında kendisine yönelik söyledikleri sözlerini anımsattı.

Akman, RTÜK üyeliğine 2 kez seçildiğini ifade ederek, kendisiyle ilgili ithamlarda bulunan kişilerin, bunlar karşısında cevap verme hakkı tanımaları gerektiğini söyledi. ''Hakaret de içeren bu yanlış beyanlara karşı, bana bir şey söyleme imkanı vermeden, burada bir takım gerilimlere vesile olan açıklamalarla, kamuoyunu yanıltmaya yönelik bir takım tavırları anlamakta güçlük çektiğimi ve kınadığımı ifade ettim'' diyen Akman, ''Kınadığım'' ifadesinin,milletvekillerinin kişiliklerine yönelik bir eleştiri olarak algılandığını görünce, bunu düzelttiğini belirtti.

Bunun üzerine, Komisyon Başkanı Sait Açba, bu sözün tutanaklardan çıkarıldığını kaydetti.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nu, ''Bir düelloya davet eder gibi komisyona davet ettiğini, komisyonun bütçenin konuşulacağı mekan olduğu'' yönünde yapılan eleştirilere değinen Akman, şöyle konuştu:

''Doğrusu kendilerine hak veriyorum. Fakat bendeniz, dün Sayın Kılıçdaroğlu'nun yaptığı basın toplantısının ardından şöyle bir açıklamada bulundum. Ben, Meclis tarafından seçilen bir kimseyim. Mecliste çoğunluğu bulunan partinin milletvekillerinden çok daha fazla oy alarak, muhalefette bulunan partilerden de oy alarak, RTÜK Başkanlığı yapıyorum. Yüce Meclisin seçtiği bir üye sıfatıyla RTÜK Başkanı ile ilgili iddiaların kamuoyuna götürülmesi söz konusu olacak ve bununla ilgili bir cevap verme imkanı doğacaksa, bunun en iyi yerinin Yüce Meclis olduğunu düşündüm ve ondan dolayı söyledim. Ben, Sayın Kılıçdaroğlu'na, bu iddiasını basın önünde tartışabileceğimizi ifade ettim. Sık sık davet ettim.''

Akman, ancak Kılıçdaroğlu'nun, bazı belgeleri kamuoyuna yanlış yansıtarak kendisini töhmet altında bıraktığını ileri sürerek, ''Ben, şerefli, izzetli, ahlaklı bir insanım. Benim öyle makam derdim yok'' dedi.

Bürokrasiye, RTÜK'e üye seçilmesiyle geçtiğini ifade eden Akman, şöyle devam etti:

''Öyle koltuk hırsım da yok. Beni herkes tanıyor, biliyor. Kamuoyunun önünde yıllardır olan bir insanım. Böyle şerefimi, ahlakımı, herhangi bir belgeye dayanmadan, tamamen gazete kupürleriyle karalamaya, lekelemeye, kamuoyu önünde küçük düşürmeye kalkanlara karşı, benim Meclisten başka nerem var sığınacak? Ortada yargıya intikal eden herhangi bir konu yok. Yargı, beni çağırıp orada kendimi savunamıyorum. Savcılığın bir araştırma başlattığını duydum, oradan da herhangi bir şey gelmedi.

Medyada, bazı yayın grupları, RTÜK ile olan ilişkilerinde kendini güçlü kılmak amacıyla bendenizi zayıflatıp, yıpratıp, kendinin medya alanındaki menfaatlerini yüceltecek bir takım çalışma içinde olduğu biliniyor. Böyle bir noktada, doğru olmayan, yanlış beyanlarla, haksız beyanlarla, aleyhimde ya bir köşe yazısı çıkıyor ya manşetlere çekiliyorum ya da başka iddialar oluyor. Bendenizin bu konularla ilgili 20-30'un üzerinde ihbarname, 10'un üzerinde tekzip kararı var. Sayın Kılıçdaroğlu'nun katıldığı Kanaltürk'teki 6 programla ilgili aldığım tekzip kararı var. Kılıçdaroğlu, bunu ilk defa bugün söylemiyor. Ben onun için çağırıyorum; lütfen kamuoyu önünde tartışalım diye. Her mahkeme, 'yanlış belgelere dayanan, yanlış ifadelerle Sayın Kılıçdaroğlu, kişilik haklarına saldırmıştır' diyor ve tekzip metnini o yayın kuruluşuna yayınlatıyor. Türk adaletinin 6 farklı mahkemesinden aldığımız kararlar var. Ben, bir medya linçiyle karşı karşıyayım. Ben, niye istifa etmiyorum? Çocuklarım, ailem, çevrem var. Sosyal bir insanım ve bu çevre içinde yaşıyorum.''

-''TATMİN EDİCİ CEVAP OLMAZSA İSTİFA EDEYİM''-

Akman, saldırı ve eleştiri olacağını bilerek, seyahatini de iptal ederek gelmesinin bir tek nedeni olduğunu ifade ederek, ''Haklı olan ortaya çıksın. Yüce Meclisin huzurunda, zatıaliniz yönetiminde, tüm milletvekillerinin huzurunda her türlü iddia gündeme gelsin ve ben de buradan cevabını vereyim. Tatmin edici bir cevap olmazsa da ben çıkıyım gideyim, istifa edeyim. Ama bana bu fırsat bir türlü tanınmıyor. Medya önünde yapalım diyorum, bir türlü gelmiyorlar'' diye konuştu.

Akman, RTÜK'teki 4 yıllık icratıyla ilgili bir tek şeyin konuşulmadığını ifade ederek, ''Kaynağı belli olmayan bir takım merkezlerden, falanın sözü, filanın ifadesiyle linçe tabi tutulduğunu'' iddia etti. ''Elbette bir şerefli insan olarak buna sonuna kadar direneceğim'' diyen Akman, ''Sayın hakim, Zahid Akman'ı suçlu ilan etti' diyor. Bir hakimin, bir insanı suçlu ilan etmesinin tek yolu onunla ilgili hüküm vermektir. Sayın milletvekillerine soruyorum: Zahid Akman ile ilgili bir tane yargı hükmü getirsinler, şu dakika istifa edeceğim. Ama onların yalan beyanda bulunduklarıyla ilgili 6 tane mahkeme kararı getiriyorum. Böyle bir şey olabilir mi? Varsa benle ilgili delilleri getirsinler'' dedi.

-REHBER ŞİRKETİNE ORTAKLIĞI-

Rehber Basın Yayın Organizasyon ve Eğitim Tesisleri Limited Şirketine ortaklığının gündeme getirildiğini anımsatan Akman, RTÜK Kanunun, üyelerin hangi şirketlere ortak olamayacağına ilişkin maddelerini okuduktan sonra, söz konusu Rehber Şirketinin, 1991 yılında kurulduğunu söyledi. Şirketin kuruluş amacının, ''Her türlü matbuatın basın, yayın ve dağıtımı, reklam tanıtımı ve organizasyonlarının yapımı, özel eğitim ve öğretim işleriyle, inşaat taahhüt işleri ve Türk Ticaret Kanununa uygun her çeşit ticari, sanayi malın imalı, alım satımı, pazarlanmasıyla, ithalat ve ihracatı yapılması, televizyon ve diğer kurum ve kuruluşlara her türlü sesli ve görüntülü yapımlar hazırlayarak satmak'' olduğunu belirten Akman, ''Böyle bir amacı taşıyan şirkete benim ortak olmama mani yok'' dedi.

RTÜK üyesi olduğunda bir sürü şirketin ortağı olduğunu belirten Akman, ''Ben, bütün şirketlerin ortaklığından ayrıldım, hisselerimi devrettim. İki tane şirkette kaldım. Biri hayat, biri bu. İkisi de mal beyanımda var. Beni, sanki suç örgütüne üyeymişim gibi kamuoyuna sunuyorlar. Benim, mal beyanımda ortak olduğumu ifade ettiğim bir şirketin neresi gizlidir'' diye konuştu.

DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın, Akman'ın bütçeyle ilgili konuşmasını isteyerek, ''Burası zimmet soruşturma komisyonu değil. Burada sanık yargılayan yok'' dedi.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart'ın, Rehber Şirketine ortak olup olmadığını sorduğunu, buna cevap verdiğini söyleyen Akman, ''Sayın Kart, Rehber Şirketine ortak olup olmadığımı sormuştu. Ben de halen ortak olduğumu ifade ediyorum. Bu şirket, şu anda bir sermaye şirketidir ve ortak olmama mani bir durum yoktur'' diye konuştu.

Akman, Almanya'ya gidemediğinin söylendiğini belirterek, ''Geçen sene ABD'ye, Mısır'a, Endenozya'ya, İngiltere'ye, Singapur'a da gidemedim. Bir ülkeye girip çıkamamak, o ülkeye girememe ile ilgili bir suç olduğunun alameti midir?'' diye sordu.

-YEREL DİLDE YAYIN-

RTÜK Başkanı Akman, yerel lehçede yayınla ilgili TRT'ye verilen yetkiyi anımsatarak, ''Geçtiğimiz hafta içinde Başbakanlık Müsteşarlığımızdan bu konuyla ilgili bir telefon aldım. Şu anda onunla ilgili bir çalışma yapıyoruz. TRT'nin almış olduğu bu yetkiyi gerçekleştirmeye mani olacak bir yönetmelik olup olmayacağı konusu Kurulumuz tarafından tartışılacak ve netleştirilecektir. Yaklaşımımız son derece olumludur. O konuda endişeye mahal teşkil edecek bir sınırlamayla karşılaşılmayacağını ifade ediyorum'' diye konuştu.

Akman, sözlerini, ''Haddi aşan bir ifadem olduysa, tekrar yüce heyetinizden ve tüm değerli milletvekillerinden şahsım adına özür diliyorum'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*