Akman özür diledi, 'istifa etmem' dedi

Akman özür diledi, 'istifa etmem' dedi.11810
  • Giriş : 04.11.2008 / 18:55:00
  • Güncelleme : 04.11.2008 / 18:57:51

TBMM’de kavga çıkmasına neden olan Akman, özür diledi, istifa etmeyeceğini söyledi ve şirket ortaklığını kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

RTÜK Başkanı Zahit Akman, Meclis'teki bütçe görüşmelerinde kendisini savundu. Daha önce hiç bir şirketle ortaklığı olmadığını söyleyen Akman Meclis'te Kılıçdaroğlu'nun belgesini gösterip suçladığı 'şirket ortaklığını' kabul etti.

CHP'lilerden özür de dileyen Akman, “Medya linciyle karşı karşıyayım, Meclis'ten başka nereye sığınayım. İstifa etmem, ailem var, sosyal çevrem var” dedi.

İŞTE KABUL SÖZLERİ

Komisyonda kendisini savunan ve suçlamalara yanıt veren Zahid Akman, şirket ortaklığı ile ilgili şunları söyledi:

“Ortaklığım iddia edilen rehber şirketi 1991 yılında kurulmuş. Burada şirketin kuruluş amacı her türlü matbuatın basım yayım dağıtımı, reklam tanıtım ve organizasyonlar. Her çeşit ticari sınai malın ticaretidir. Böyle bir amacı taşıyan şirkete benim ortak olmama mani yok. Ben bir sürü şirketin ortağıydım RTÜK üyesi olduğumda. Ben bütün şirketlerin ortaklığından ayrıldım, iki şirkette kaldım. Biri hayal, biri bu. Bu ikisi de benim mal beyanımda var. Benim sanki suç örgütüne üyeymişim gibi kamuoyuna sunuluyor. Benim mal beyanımda ifade ettiğim şirketin neresi gizlidir.”

KINAMA SÖZÜNÜ GERİ ALDI

Akman, muhalefet milletvekillerini kınadığına ilişkin sözlerine de şu şekilde özür getirdi:

“Doğrusu maksadını aşan bir ifade olduğu söyleniyor.Sizin talebiniz üzerine konuyu tavzih edip tahsis edeceğim efendim. Bendenizle ilgili bu kadar ağır itham ve ifadelerde bulunan kişilerin en azından bu itham ve ifadeleri karşısında bir cevap vermem gerektiğini düşünerek bana bu hakkı tanımaları gerekirdi. Hakaret de içeren bu yanlış beyanlara karşı bir şey söyleme imkanı bana vermeden birtakım gerilimlere vesile olan açıklamaları anlamakta güçlük çektim ve kınadığımı ifade ettim. Kınadığım ifadesini sayın milletvekillerinin kişiliklerine yönelik ifadeler olarak anlaşıldığını görünce de bunu tasvip etmediğini ifade ediyorum.”

KILIÇDAROĞLU DÜELLOSU

Akman, Kılıçdaroğlu'nu bütçeye düelloya davet ettiğine ilişkin eleştireler üzerine de, “Ben Meclis tarafından seçilen kimseyim. Cevap verilecek en uygun yerin Meclis olacağını düşündüm” dedi.

MEDYA LİNCİ

Kendisinin makam ve koltuk hırsı olmadığını söyleyen Akman, “Ortada yargıya intikal eden herhangi bir konu yok. Yargıda kendimi savunamıyorum. Ben bir medya linciyle karşı karşıyayım” diye konuştu.

NİYE İSTİFA ETMİYORUM

Akman, niye istifa etmediğine ilişkin olarak, “Benim ailem var, çocuklarım var, sosyal bir insanım ve bu çevre içinde yaşıyorum. Benim seyahatimi de iptal ederek gelmenin bir tek sebebi var, haklı olan ortaya çıksın. Yüce mecliste her şey gündeme gelsin ve cevabını vereyim. Haklı bir cevap olmazsa da ben çıkıp gideyim, istifa edeyim. Ama bana bu imkan tanınmıyor. Zahid Akman'la ilgili bir tane yargı hükmü getirsinler, ben şu dakika buradan istifa edeceğim” açıklamasını yaptı.

İNTERNETHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*